Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  Back to all

  Červenec - měsíc bez plastu

  Červenec - měsíc bez plastu

  Heslo dne – nevyhazovat?

  Celkem neplánovaně jsem zůstala na víkend sama doma. Poprvé za tři roky jsem sama bez dcery a netěhotná, nekojící. Vůbec poprvé jsem bez mého patnáctiměsíčního syna! No a jakožto každá příčetná ženská na mateřské jsem se pustila do… do čeho? Do úklidu, samozřejmě (pokud nemáte děti, neobracejte oči v sloup. Za pár let byste se mi totiž museli omluvit tak, jako já dnes svojí kamarádce. Kdysi jsem ji dokonce odsoudila za to, že volný čas bez dětí využila k mytí oken).

  Jak tak celý den v podstatě nonstop třídím věci a otírám z nich prach, šíleně toužím po minimalistické domácnosti s prázdnou kuchyňskou linkou, podlahou, ze které není třeba odstranit před vytíráním NIC a poličkách s jednou fotkou v rámečku. A tu jsem si vzpomněla zase na jednu dobrou radu, kterou jsem dostala již před rokem. Na můj nářek „ale vždyť já pořád něco vyhazuju a pořád máme plný byt!“ mi známá odpověděla: „Klíčem není vyhazovat, ale nekupovat!“. Co vám budu povídat, objevila jsem Ameriku! Byť jsem si toto heslo trochu upravila po svém na „Nakupovat, ale s velkou rozvahou“.

  Od té doby se poctivě snažím nesáhnout v obchodě po všem, co by mně udělalo krátkodobou radost. Zároveň po přečtení pár článků o velkých textilních řetězcích a deformujících dopadech textilních kontejnerů hodně zvažuji, kde nakupovat oblečení. Občas neodolám nějakému levnému kousku, ale spíše hledám zajímavé věci z českých látek, od českých výrobců a kvantitu nahrazuji kvalitou.

  Uvážlivější jsem taky v nakupování potravin. Seznámila jsem se s projektem Zachraň jídlo. Ač jsem si myslela, že jsme domácnost, kde se s prominutím „sežere všechno“, nebyli jsme. Jsem teď zodpovědnější a v lednici máme krabičku nadepsanou „eat me first“ – výborný pomocník! Navíc jsem se zásobila skvělými látkovými pytlíky, které šije majitelka Liri Katka. Miluji je! Nevěřila bych, že ledový salát může po týdnu křupat jako čerstvý, když ho uchováte ve Lněném pytlíku. Téměř nevyhazuji pečivo – nemá šanci u nás oschnout! A že přihrádku na igelitky máme už nějakou dobu prázdnou, to je jasná věc. Na nákupy chodím jen s Taškou do tašky.

  Velký potenciál v mé cestě za ekologičtějším životem vidím v bezobalové domácnosti – ale o tom zase až někdy jindy. Zatím ještě totiž nejsem s množstvím vyhozených obalů u nás doma spokojená. Až se zlepším, podám report!

  Krásné letní dny všem,

  Zuzka

  Komentáře
  Vložte svůj komentář Close