Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  Back to all

  Adventní kalendář - 4.12.

  Adventní kalendář - 4.12.
  Moji milí, naše dnešní téma je BIO vs. CHEMO v kosmetice.
  Osobně velice nerada používám pojem chemická kosmetika a přírodní kosmetika, protože i ta přírodní je vlastně výsledkem chemických procesů a častokrát vzniká (alespoň by měla) taky v čistém prostředí labáku. Úplně se mi ježí chlupy, když vidím jak někdo prodává krémy, které vyrobil doma v kuchyni .. ale zpět k tématu ..
   
  Spíš bych se zaměřila na LÁTKY, jak účinné, tak ty konzervační, které se v běžné, tzv. chemo kosmetice používají a v té přírodní jsou zakázané. Abyste tomu rozuměli, ne vše, co má na sobě napsáno "přírodní" opravdu znamená čisté, netoxické, či bez chemie. Ono, naše legislativa nijak označení "přírodní" nespecifikuje a tak si tak může označit prakticky kdokoliv, cokoliv. Navíc se nám tu rozšířil takový nešvar, že firmy záměrně používají označení "přírodní" na svých produktech, aby přilákali zákazníka, protože teď je všechno bio strašně IN .. ale v podstatě ve složení je to běžný produkt nacpaný silikony, SLS, SLES a jinými, zdraví škodlivými a dráždivými látkami. Anebo udělají čistou jednu řadu, tu si nechají i otestovat a označit, na ní postaví svůj marketing, ale vlastně když se podíváte blíž, tak zjistíte, že většina sortimentu jsou zase jen s.ačky.
   
  CO je na těchto látkách špatně? V podstatě jde o to, že z dlouhodobého hlediska nám třeba silikony ucpávají póry, některé dokonce ovlivňují hormonální systém, nemluvě o tom, že nejsou biologicky odbouratelné a tudíž zatěžují i životní prostředí. Častokrát jsou toxické pro vodní živočichy. O testování na zvířatech ani nemluvím. To je kapitola sama o sobě.
  SLS či SLES jsou úplně nějběžnější pěnidla - najdete je snad všude a jejich hlavní funkce je odmastit. No ano, jenže pokud odmašťujete až příliš, narušujete přirozenou lipidovou vrstvu Vaší kůže a ta ztratí schopnost se chránit - a o tom jsme mluvili včera. Že ochrana je hlavní funkcí naší kůže, kterou když ztratí, vznikají různé kožní defekty.
   
  CO s tím? Častokrát stačí vyřadit tyto látky ze svého života 😘
   
  Takže si to shrňme, běžně dostupná kosmetika v drogeriích, či řetezcích je nacpaná levnými plnidly, pěnidly, konzervanty (aby Vám ty levné srágory vydrželi i 5 let). A to si opravdu na sebe dávat nechcete ..
   
  Přírodní. Jak jsme si už řekli, toto je pojem, který naše legislativa nezná. Můžeme se orientovat podle označení různých certifikací, jako jsou třeba tady v Čechách CPK, CPK Bio, ve světě uznávané Eocert, Cosmos a další .. nejlepším pomocníkem nám ale vždycky bude ČÍST SLOŽENÍ. V Čechách a na Slovensku je spousta malých kosmetických firem, které jsou čisté složením, nemají ale prostředky na udělění licencí - protože tipujete správně, ty vydávají firmy, které si za to nechají zaplatit. A ne málo.
   
  Malý tahák? Čím jednodušší složení, tím lépe ✅
   
  Pro lepší orientaci jsme Vám u nás vytvořili liripaedii - slovník cizích slov - kde máte vysvětlené látky a popsané, zda škodlivé jsou, či nikoliv.
   
  Anebo ještě doporučuji nakupovat pouze u obchodníků, kterým věříte, že to složení čtou za Vás (doufám, že je jasné, že v liri to tak děláme od samého začátku) ale dnes je na trhu i spousta dalších, kteří k tomu přistupují stejně poctivě. A to je skvělé ‼ Dnes už používat čistou kosmetiku či drogerii opravdu není o tom, že musíte hledat a pátrat. Dnes je dostupná všem ❤
   
  Pokud Vás naše liripaedie zajímá a chcete si počíst něco o složení toho, co doma máte, můžete na ní kouknout zde https://www.liri.cz/liripaedie
   
  #zerowastetips#zerowastelife#adventnikalendar#adventni#bio#eko#zerowasteliving#zerowaste#prirodnikosmetika#prirodni#vyrobenorucne#vyrobenovcesku#lokalniobchod
  Komentáře
  Vložte svůj komentář Close