Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Agrostis Stolonifera (Psineček výběžkatý)

  Agrostis Stolonifera neboli psineček výběžkatý je bylina z čeledi lipnicovité (Poaceae).

  Psineček je vytrvalá tráva s nadzemními kořenujícími výběžky. Hladká stébla jsou ztuha přímá nebo obloukovitě vystoupavá a dosahují výšky 20–80 cm. Pochvy listů jsou úzké, jazýček je dlouhý asi 2–7 mm, dřípený nebo špičatý. Čepele listů jsou ploché, tuhé, zřídka svinuté. Květenstvím je bohatá, za květu rozkladitá lata, 10–20 cm dlouhá, po odkvětu stažená. Kvete od června do srpna. Větévky jsou drsné, uspořádané po 5–15 v přeslenech, nestejně dlouhé. Klásky jsou drobné, jednokvěté, 2–3 mm dlouhé, bledě zelené až fialové. Plucha je asi o 1/2 až 1/4 kratší než pleva, bezosinná, zřídka s kratičkou osinou. Plodem je drobná obilka.

  Psineček výběžkatý je rozšířený po celé Evropě, Africe, Asii, v severní i jižní Americe i Austrálii. Najdeme jej na vlhkých loukách, na pastvinách, prameništích, v příkopech, na březích (i mořských) i na lesních cestách. Snáší dlouhodobé zaplavení (i více než 100 dní), je odolný k zasolení. Uplatňuje se jako pionýrská rostlina na narušených místech.

  V kosmetických produktech se využívá výtažek z celé rostliny psinečku jako pleťový a vlasový kondicionér a změkčovadlo, která pokožku i vlas hydratuje, zjemňuje a zanechává je hebké. U vlasů podporuje snadnější rozšesávání a posiluje ochranu před poškozením.

  Psineček výběžkatý slouží jako hospodářská plodina a vysévá se na pastviny, kde dobře odolává narušování půdy dobytkem. Další uplatnění nachází v trávnících, kde snáší nízké sečení, proto je často užíván na golfových hřištích. Vyšlechtěné okrasné odrůdy a jejich svěže zelené výběžky vytvářejí zajímavé převisy z truhlíků a zdobí i okrasné trávníky.

  Z rostliny Agrostis Stolonifera (Psineček výběžkatý) se vyrábí látka Agrostis Stolonifera Extract.

  Produkty, ve kterých můžete Psineček výběžkatý najít:

  MEN Energizující šampon na vlasy a tělo 2v1 - Nezkrotnost tygra 50ml

  MEN Energizující šampon na vlasy a tělo 2v1 - Nezkrotnost tygra 250ml

  Speciálně pro muže. Dodává energii, posiluje a osvěžuje. Zvlhčuje pokožku, vyživuje a posiluje vlasové kořínky.
  119,00 Kč