Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Anthemis Nobilis (Rmenec sličný)

  Chamaemelum nobile, Rmen sličný, , Rmen římský, heřmánek římský

  Anthemis Nobilis (Chamaemelum nobile, Rmenec sličný, známý též jako rmen sličný, rmen římský nebo pod nesprávným názvem heřmánek římský) je léčivá rostlina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Je to nízká vytrvalá rostlina jejímž původním domovem je Středomořská oblast. Dosahuje nanejvýš 30 až 50 cm výšky, ale nadzemní část je poléhavá až plazivá. Má peřenodílné listy, které jsou na svém povrchu plstnatě ochlupené. Květní úbory připomínají svým vzhledem heřmánek pravý (kolem žlutého terče se nachází bílé lístky), ale mohou být i plnokvěté. Plodem jsou dlouhé lesklé nažky, které mají trojboký tvar. Kořen je bohatě rozvětvený a uložený poměrně mělce.

  Nenápadná nízká bylinka pochází ze Středomoří, v dnešní době ji najdeme nejen u nás, ale napříč celou Evropou.

  Léčivou částí tzv. heřmánku římského jsou květové úbory. Ty se sbírají v letních měsících ideálně v průběhu dne, kdy je obsah účinných látek nejvyšší. Během jediné sezóny je možné uskutečnit až 10 opakovaných sklizní. Květy je však třeba vždy okamžitě a za kvalitních podmínek sušit, protože jsou obecně velmi náchylné.Z obsažených látek zmiňme například hořčiny, třísloviny, flavonoidy, slizy a terpeny. Nejdůležitější složkou jsou však silice, právě ty mají podobné působení na lidské zdraví jako je tomu v případě heřmánku pravého. A zatímco ten často vyvolává u citlivých jedinců nepříjemné alergické reakce, tento druh je snášen mnohem lépe.

  Rmenec sličný je využívaný především pro své protizánětlivé a desinfekční účinky.Pro svou neškodnost je vhodný i pro děti. Čaj z heřmánku je účinným prostředkem proti stresu a napětí, zmírňuje nespavost, a zklidňuje žaludek a trávení. Užívá se při bolestech v krku, zánětech ústní dutiny či očí. Zevně napomáhá k hojení ran. Rmenec nalezl své uplatnění i v kosmetice, zejména té přírodní. Používá se v nejrůznějších přípravcích, které slouží ke zklidnění pokožky, například po holení či depilaci nebo při onemocnění ekzémem a lupenkou. Je součástí šamponů, krémů, pleťových vod, zubních past a dokonce i očních přípravků.

  Z rostliny Anthemis Nobilis (Rmenec sličný) se vyrábí látky Anthemis Nobilis Flower Extract a Anthemis Nobilis Flower Oil.

  Produkty, ve kterých můžete Rmenec sličný najít:

  MEN Energizující šampon na vlasy a tělo 2v1 - Nezkrotnost tygra 50ml

  MEN Energizující šampon na vlasy a tělo 2v1 - Nezkrotnost tygra 250ml

  Speciálně pro muže. Dodává energii, posiluje a osvěžuje. Zvlhčuje pokožku, vyživuje a posiluje vlasové kořínky.
  119,00 Kč
  Alphanova Gel gingival na dětské zoubky 20ml

  Alphanova Gel gingival na dětské zoubky 20ml

  Speciální složení pro první zoubky miminek. Obsahuje BIO hřebíček, heřmánek, lékořici a marshamallow, čtyři rostliny, které jsou známé pro své zklidňující a relaxační vlastnosti, nabízející přirozenou a účinnou úlevu od bolesti. Gel má příjemnou sladkou chuť. Bez alkoholu, phenoxyethanolu a esenciálních olejů. Přírodní složení s certifikátem BIO COSMOS by ECOCERT.
  189,00 Kč 165,00 Kč
  Nobilis Tilia Dětský šampon Toník 200ml

  Nobilis Tilia Dětský šampon Toník 200ml

  Jemný šampon s medem a heřmánkem šetrně myje dětské vlásky a vyživuje vlasovou pokožku.
  319,00 Kč