Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Aquilegia Sibirica (Orlíček sibiřský)

  Aquilegia Sibirica neboli orlíček sibiřský je trvalka z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).

  Orlíček dorůstá výšky 50 – 80 centimetrů, s přímou, chudě olistěnou lodyhou, na vrcholu rozvětvenou. Dva až pět velkých řapíkatých listů na základně jsou dvou až tří četné, tmavě zelené na horní straně a modrozelené zezpod. Kvete zvonkovými 5ti četnými modrobílými až modrofialovými převislými květy s ostruhami. Kališní lístky bývají velké a ploché. Plodem orlíčku je měchýřek.

  Orlíček pochází pochází ze Sibiře, severního Mongolska a severní Číny. Vyhovuje mu polostín a vlhká nepropustná půda a je velmi odolný vůči teplotním výkyvům. Orlíčky rostou po celém severním mírném pásmu, kde bylo nalezeno na sedmdesát druhů.

  V současnosti bylo vyšlechtěno velké množství kultivarů nebo hybridů. Orlíček má použití hlavně jako atraktivní trvalka ve smíšených letničkových a trvalkových záhonech, pro výsadby v parcích, átriích, příp. v obřích květnících.

  Orlíček je jedovatá rostlina, obsahuje totiž kardiogenní toxiny, které mohou způsobit gastroenteritidu a palpitaci srdce, příp. dermální toxicitu. Požití velkého množství čerstvé bylinky (více než 20 g) může způsobit křeče, dýchací potíže a srdeční slabost. Tyto účinky jsou však krátkodobé. Toxiny jsou zničeny, když jsou rostliny sušeny nebo vystaveny teplu.

  Z rostliny se používají kořeny, listy, květy a semena. Kromě toxinů je orlíček zdrojem alkaloidů, organických kyselin a esenciálních olejů. V kosmetických produktech se výtažek z této byliny využívá zejména jako vlasový a pleťový kondicionér. Pro své detoxikační a protiplísňové účinky jsou přípravky s extraktem orlíčku vhodné na problematickou aknózní pokožku, příp. na kožní infekce. Podporují léčbu poškozené, zanícené pokožky a snižují výskyt infekčních ložisek. Napomáhají dobrému hojení a zajizvení.

  Sušená semena, příp. odvar z nich se používá jako prostředek proti vším.

  Ve fytoterapii se orlíček využívá jako diaforetikum (podporuje pocení) a diuretikum (močopudné účinky) a celkově podporuje detoxikaci organizmu. V homeopatické léčbě se výtažek používá na výrobu homeopatik pro léčbu nervového systému.

  Z rostliny Aquilegia Sibirica (Orlíček sibiřský) se vyrábí látka Aquilegia Sibirica Extract.