Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Citrus grandis (Pomelo)

  Šedok, Citrus maxima

  Pomelo je stálezelený strom z čeledi routovitých (Rutaceae) dorůstající do výšky 5-15 m. Jeho vonné květy jsou bílé či nažloutlé. Plodem je hesperidium (modifikovaná bobule citrusů) zvané pomelo, o průměru 10-30 cm, které může dorůst do váhy až 5 kg. Pomelo je největším citrusovým plodem. Toto chutné ovoce má jedno specifikum oproti jiným citrusovým plodům, musí se dokonale oloupat. Pod svrchní vrstvou slupky je ještě tenká bílá vrstva (tzv. albedo), která je velmi hořká a pokud by zůstala na dužině, velmi by zkazila její chuť.

  Pomelo pochází z jihovýchodní Asie, odkud se rozšířil do celého světa. Dnes se pěstuje hlavně v USA, Číně a Mexiku. V Evropě je to Španělsko. Co se půdy týče, vyžaduje vlhké, živinami dobře zásobené půdy. Nicméně je schopen růst na místech se zvýšenou koncentrací těžkých kovů (např. v Malajsii).

  Pomelo obsahuje minerály (draslík, železo, hořčík, sodík) a vitamíny C a A, hodně vody a poměrně málo kalorií, takže je vhodným ovocem dietního jídelníčku lidí, kteří se snaží snížit hladinu cholesterolu v krvi a riziko kardiovaskulárních onemocnění. Jako přírodní lék je oblíbený zejména v Číně, kde se k těmto účelům zpracovávají různé části rostliny, hlavně semena, květy, kůra plodů (slupka) či nakrájené a vysušené plátky dužiny.

  Z rostliny Citrus grandis (Pomelo) se vyrábí látky Citrus Grandis Peel Oil a Citrus Grandis Seed Extract.

  Produkty, ve kterých můžete Pomelo najít:

  Mýdlárna Nežárka Skořicové mýdlo 80g

  Mýdlárna Nežárka Skořicové mýdlo 80g

  EXP 04/22. Nemá vliv na kvalitu prosuktu, naopak. Jemně peelingové mýdlo s příjemnou vůní skořice. Vhodné pro aknózní pleť.
  95,00 Kč 80,00 Kč
  Mýdlárna Nežárka Olivové mýdlo 80g

  Mýdlárna Nežárka Olivové mýdlo 80g

  EXP03/22. Nemá vliv na kvalitu prosuktu, naopak. Jemné mýdlo z panenského olivového oleje pokožku jemně vyčistí, nevysuší a zanechá jí krásně vláčnou a hebkou. Vhodný pro pokožku celého těla.
  95,00 Kč 80,00 Kč