Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Cocos nucifera (Kokosovník ořechoplodý)

  Palma z čeledi arekovitých (Arecaceae), původem pravděpodobně z jihovýchodní Asie, pěstovaná v tropických oblastech na březích moří a velkých řek. Kokosovník ořechoplodý je velká palma dorůstající až 30 metrů výšky. Existují však i palmy trpasličí. Má obrovské listy dorůstající 4-6 metrů se zelenými lístky, které mají zhruba od 50 do 90 centimetrů. Staré listy se po odumření volně odloupnou a zanechají po sobě kmen s kruhovými jizvami. Plodem je peckovice, nikoliv pravý ořech.

  Takový plně vyvinutý plod může dosahovat hmotnosti až 1,5 kilogramů. Jako každý plod stromu má tři důležité vrstvy: exokarp, mezokarp a endokarp. První dvě zmiňované dohromady vytvářejí tvrdou skořápku plodu, který může být v některých zemích kvůli distribuci již odstraněn. Mesokarp vytváří určité vlákenné provazce, které označujeme jako kokosová vlákna. Pod tvrdou skořápkou ořechu se nachází tvrdá bílá dužnina. Složení dřeně kokosového ořechu se mění se stupněm její zralosti. U nezralého ovoce (6 - 7 měsíců) je želatinová, obsahuje velké množství vody a má nižší nutriční hodnotu. Dozráváním dřeň tvrdne, ztrácí vodu a výživné látky se více koncentrují.

  Kokosový ořech obsahuje: sacharidy, proteiny, vodu, tuky – převážně nasycené mastné kyseliny, přičemž nezvyšují hladinu cholesterolu v krvi, vlákninu a minerály (hořčík, vápník, fosfor).

  Kokosové palmy poskytují tekutinu - pro uhašení žízně, pevnou stravu, kůru plodů - kokosové textilní vlákno, z něhož se dají vyrábět provazy i kartáčky na zuby, kmeny a listy palem - slouží k výrobě sandálů, látek, a dokonce ke stavbě obydlí.

  Z rostliny Cocos nucifera (Kokosovník ořechoplodý) se vyrábí látka Cocos Nucifera Oil.