Elaeis Guineensis (Palma olejná, Olejnice guinejská, Olejnice obecná) jedná se o tropický strom z čeledi arekovité (Arecaceae).
Mohutný kmen je pokrytý starými suchými listy a celý strom dorůstá až do 30 m výšky. Listy jsou bohatě zpeřené, na spodní straně trnité a dosahují délky 4 – 7 m. Nejdříve vyrůstají směrem šikmo vzhůru a pak se obloukem zase sklání k zemi. Skládají se z asi 160 párů lístků. Olejnice kvete malými bělavými květy, samostatně samičími a samčími, jenž ústí do plodů, které se řadí mezi peckovice. Mají červenooranžovou barvu, na kraji trsu přechází do tmavé až černé. Kulovitý tvar je mírně zdeformovaný třemi hranami. Každý trs může vážit až 50 kg a může mít délku i 70 cm. Množí se semeny.
Původní domovinou olejnice guinejské je v západní Afrika, kde se vyskytuje mezi Angolou a Gambií. Na počátku 20. století byla vysazena na Sumatře a v Malajsii; mnoho největších plantáží palmy olejné je nyní v této oblasti; v Malajsii je dnes palma olejná pěstována na více než 20 tis. čtverečních kilometrech.
Z plodů se vyrábí dva druhy oleje (obsah tuku 60 – 70%). Z oplodí olejnice se získává palmový olej, který je světle žlutý až oranžový a používá se v potravinářství nebo třeba k výrobě biopaliva, kosmetických přípravků a pracích prášků. Z oddělených jader plodů lze získat i další typ oleje, tzv. palmojádrový, zbytky těchto vylisovaných jader se nazývají palmojádrové pokrutiny. Palmový olej obsahuje velké množství vitamínu E, přírodních karotenů a nasycených mastných kyselin, které jsou podle některých autorů spojovány se vznikem aterosklerózy. Množství těchto kyselin je dokonce vyšší než ve vepřovém sádle. Přispívá tak ke tvorbě cholesterolu v krvi. Hlavní složkou je kyselina olejová a kyselina palmitová.
Palmový olej nachází uplatnění především v potravinářství, tj. ve směsných stolních olejích, margarínech, slaných i sladkých sušenkách a pečivu, v čokoládových polevách, oříškových a čokoládových pomazánkách, zmrzlinách, instantních polévkách, bramborových lupíncích, kojeneckých výživách, u nebalených potravin se pak používá především do slaného a sladkého pečiva. Hojně se na něm smaží a peče v pohostinství. Kromě toho se využívá při výrobě nejrůznější kosmetiky – mýdel, šampónů, krémů, rtěnek, řasenek, zubní pasty aj., drogerie, čisticích a mycích prostředků, do léčiv včetně potravinových doplňků i na výrobu svíček. Lze jej najít také v průmyslových mazivech, v krmivu pro hospodářská i domácí zvířata, používá se při výrobě energie a stále více se přidává do biopaliv. Kromě oleje poskytuje olejná palma sladkou mízu, používanou k výrobě vína, cukru nebo octa. Listy se využívají k výrobě pleteného zboží a dřevo (včetně dřevnatých stonků listů) se používá jako stavební materiál. Palmojádrové pokrutiny se používají do krmiv pro domácí mazlíčky i hospodářská zvířata, ale lze je využít i k výrobě papíru nebo hnojiv.
Plantáže palmy olejné a použití palmového oleje se velmi řeší. Jedná se totiž o surovinu s nízkými náklady a velkými výnosy, ovšem její pěstování s sebou nese změnu klimatu a ekologické dopady (půda na plantáže je získávána kácením a vypalováním deštných pralesů – ubývá zásobárna vody a zelené plíce planety, znečišťování ovzduší a zánik přirozeného prostředí mnohých živočichů). Na podporu trvale udržitelného pěstování olejnice guinejské vznikly skupiny RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil) a POIG (Palm Oil Innovation Group), které vydávají a dohlížejí na dodržování globálních standardů. Je tedy na zvážení každého uživatele, zda si vybere výrobce fair trade s ekologickým přístupem či omezení spotřeby palmového oleje a výrobků z něj.
Z rostliny Elaeis Guineensis (Palma olejná) se vyrábí látka Elaeis Guineensis Butter.
Produkty, ve kterých můžete Palma olejná najít: