Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Hippophae Rhamnoides (Rakytník řešetlákový)

  Seaberry

  Hippophae Rhamnoides (rakytník řešetlákový) je listnatý, trnitý až 6 m vysoký dvoudomý řídký keř či keřovitý strom z čeledi hlošinovité (Elaeagnaceae).

  Dvoudomý opadavý trnitý keř nebo polostrom, 0,5-6 m vysoký. Letorosty trnité (šlechtěné odrůdy zpravidla téměř beztrnné), hustě kryté stříbřitými šupinovitými a hvězdovitými trichomy, starší větve již rezavě hnědé. Pupeny střídavé, malé, 2-3 mm dlouhé, kulaté až vejčité, s bronzově hnědými 2-3 šupinami. Listy s kratičkým řapíkem, čárkovité až čárkovitě kopinaté, celokrajné. Čepel 2-8 cm dlouhá, 0,2-0,8 mm široká, svrchu hnědozelená, na rubu hnědavě až žlutostříbřitě plstnatá, s hvězdovitě šupinovitými chlupy, na okraji podvinutá. Květy 4četné, hnědavě zelené, samčí v kláscích na bázi letorostů 3-4 mm dlouhé, s češulí kratší než kališní cípy, samičí ve svazečcích s češulí delší než kališní cípy, 2,5-4 mm dlouhé, po 2-5 v paždí letorostů. Plodem je oranžová až načervenalá nepravá elipsoidní až kulovitá peckovice, 0,6-1 cm dlouhá, 0,3-0,6 cm široká. Pecka je tmavohnědá až černá s podélnou rýhou. Kvete v březnu až dubnu. Plody dozrávají koncem srpna až začátkem října a vydrží na větvích dlouho do zimy.

  Původní vlastí rakytníku je Asie a velmi široký euroasijský areál. Porosty rakytníku se nachází v různých nadmořských výškách. V závislosti na místě výskytu a podmínkách prostředí může jít o keř 2 - 3 m vysoký či strom výšky 10 - 15 m, ale též až 18 m. V západní Evropě dnes najdeme zbytky původních porostů rakytníku na březích řek a moří, ale i v okolí horských řek v Italii, Švýcarsku a Rakousku, Francii, Polsku, Německu, Británii, Nizozemí a Finsku. V Čechách žádné původní porosty nejsou.

  V plodech je velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek, zejména pak vitamin C v množství mnohem vyšším než běžné druhy ovoce jako citrusy, dále pak karotenoidy (vitaminy skupiny A rozpustné v tucích), tokoferol (vitamin E - obsahem tohoto vitaminu zaujímá rakytník první místo mezi všemi plodovými rostlinami) a další. Zvláštní význam má rakytníkový olej - tmavě oranžová tekutina s charakteristickou chutí i vůní. Jde v podstatě o přírodní koncentrát vitaminů F, E, P, K, A atd.

  Z rakytníku řešetlákového se lisuje olej, šťáva nebo sirup. Příznivě působí na krev a nervovou soustavu, posiluje imunitu, zlepšuje stav kostí, je to silný antioxidant. Má antibakteriální a protivirové účinky, pomáhá obnově buněk, působí proti vráskám, zpevňuje tkáň a pokožku zklidňuje. Využívá se jako léčivo na spoustu nemocí (například atritida, kožní problémy apod.). Rakytník je vhodný pomocník i při chemoterapii, kdy pomáhá s regenerací celého organizmu.

  Z rostliny Hippophae Rhamnoides (Rakytník řešetlákový) se vyrábí látky Hippophae Rhamnoides Extract, Hippophae Rhamnoides Fruit Oil a Hippophae Rhamnoidesamidopropyl Betaine.

  Produkty, ve kterých můžete Rakytník řešetlákový najít:

  MEN Energizující šampon na vlasy a tělo 2v1 - Nezkrotnost tygra 50ml

  MEN Energizující šampon na vlasy a tělo 2v1 - Nezkrotnost tygra 250ml

  Speciálně pro muže. Dodává energii, posiluje a osvěžuje. Zvlhčuje pokožku, vyživuje a posiluje vlasové kořínky.
  119,00 Kč
  Alladale Obnovující tělový peeling 370ml

  Alladale Obnovující tělový peeling 370ml

  Jemný zeštíhlující peeling celého těla.
  329,00 Kč
  Alladale Regenerační balzám 400ml

  Alladale Regenerační balzám 400ml

  Regenerace pro všechny typy vlasů.
  209,00 Kč