Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Larix Sibirica (Modřín sibiřský)

  Modřín sibiřský je opadavý jehličnatý strom dorůstající výšky kolem 40 metrů a průměrem kmene 80 až 100 cm. Ovšem stromy na hranici lesa bývají menší a zpravidla keřovité. Dospělé stromy mají široce kuželovitou korunu. Mladé větve nejsou převislé a mladé letorosty jsou žlutavě chlupaté, ale záhy olysají. Na líci tmavě zelené jehlice jsou dlouhé asi 3 cm, na rubu pak bývají světle zelené, na podzim před opadem zežloutnou. Samčí i samičí šišky rostou odděleně na stejném stromu. Samčí šišky jsou žluté, kulovité až podlouhlé, produkující pyl. Opylení nastává brzy na jaře. Zralé samičí šišky jsou vzpřímené, elipsovitě kuželovité, 2-5 cm dlouhé. Semenné šupiny jsou zevně hnědě plstnaté a jejich špičky jsou mírně zahnuté směrem dovnitř. Obvykle jich bývá 20–40. V době zralosti se šišky široce otevřou a vypustí okřídlené semeno, které strom začíná tvořit v 10-15 letech. Staré šišky zůstávají na stromě mnoho let.

  Původní domovinou modřínu sibiřského je především Rusko (od Bílého moře po jezero Bajkal), v menší míře jej najdeme v Mongolsku a Číně. Uměle vysazován byl v Kanadě a na severu USA.

  Z jehlic modřínu sibiřského se parní destilací získává esenciální olej, který má výrazné antibiotické, antioxidační, protizánětlivé a protiplísňové vlastnosti. Olej z modřínových jehel má světle zelenou nebo nažloutlou barvu a svěží, lehce pryskyřičnou vůni se slabým ovocným a dřevnatým nádechem. Tvoří jednu ze složek péče o problematickou pokožku, ve vlasové kosmetice snižuje tvorbu lupů a celkově chrání vlasy i pleť před negativními vnějšími vlivy.

  Z kůry modřínu sibiřského se získávají třísloviny, tj. taniny, které v rostlině působí jako ochranná bariéra proti mikroorganismům, infekcím, hmyzu a býložravcům. Třísloviny jsou využívány v mnoha odvětvích od historického vydělávání kůži přes potravinový průmysl a zdravotnictví. Rostlinné taniny mají antioxidační, protizánětlivý a antiseptický účinek a jsou využívány v přírodní medicíně k léčbě průjmu, onemocnění trávicího traktu, k zástavě krvácení nebo jako diuretika. Lze je používat k léčbě bakteriálních infekcí a jako antidotum při otravách. Třísloviny z modřínu sibiřského mohou tvořit i jednu z přísad zubních past.

  Pro mimořádně velký obsah pryskyřice a vysokou hustotu se využívá modřínové dřevo jako prvotřídní stavební materiál. Dřevo je totiž velmi odolné proti trouchnivění, plísním i hmyzu a je oblíbeným materiálem, který se využívá na železniční pražce, stavební konstrukce, podlahy (např. velodrom v Manchesteru), terasy apod.

  Z rostliny Larix Sibirica (Modřín sibiřský) se vyrábí látka Larix Sibirica Needle Extract.

  Produkty, ve kterých můžete Modřín sibiřský najít:

  MEN Energizující šampon na vlasy a tělo 2v1 - Nezkrotnost tygra 50ml

  MEN Energizující šampon na vlasy a tělo 2v1 - Nezkrotnost tygra 250ml

  Speciálně pro muže. Dodává energii, posiluje a osvěžuje. Zvlhčuje pokožku, vyživuje a posiluje vlasové kořínky.
  119,00 Kč