Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Litsea Cubeba (Vavřín kubebový)

  litsea, horská paprika, tropická verbena

  Litsea Cubeba neboli vavřín kubebový (litsea, horská paprika, tropická verbena) je dřevina z čeledi vavřínovité (Lauraceae).

  Čeleď vavřínovitých, resp. rod litsea zahrnuje až 400 druhů a jedná se o aromatické nižší stromy či keře, které mohou být opadavé či stálezelené. Nevelké listy jsou jednoduché, většinou střídavé, výjimečně vstřícné nebo přeslenité, se zpeřenou či ojediněle od báze trojžilnou žilnatinou. Květy jsou jednopohlavné, uspořádané zpravidla v pseudookolících skládajících volné nebo stažené hrozny. Vavřín kubebový má charakteristické světle žluté květy vonící po citrusech. Okvětí je zpravidla trojčetné (výjimečně čtyřčetné nebo chybějící), ve dvou kruzích, ve spodní části krátce až dlouze trubkovité. Samčí květy obsahují 5 až 20 (nejčastěji 9 nebo 12) tyčinek ve 3 či 4 kruzích. U některých druhů je přítomen i rudiment semeníku. V samičích květech je svrchní semeník a sterilní patyčinky. Plodem je kulovitá, dužnatá bobule, která má u vavřínu kubebového tvar připomínající papriku.

  Původní domovinou vavřínu kubebového je Čína, odkud se rozšířil po celé Asii. Najdeme jej v Japonsku, Thajsku, Vietnamu a Laosu, v severovýchodní Indii, Malajsii či Indonésii.

  Obecně bývá rod litsea využíván jako zdroj dřeva, některé druhy bývají využívány v tradiční asijské medicíně a litsea cubeba slouží jako zdroj esenciálního oleje. Z listů, plodů i květů vavřínu kubebového se parní destilací získává esenciální olej, který obsahuje zejména silici citral, linalool, geraniol, neral a další. Vavřínový esenciální olej má svěží citrusové aroma podobné lemongrassu, je však jemnější a sladší. V kosmetických produktech se využívá jeho protiplísňových, protizánětlivých a stahujících účinků a to zejména pro pleť mastnou a problematickou, u které čistí a stahuje póry a snižuje tvorbu kožního mazu. Esenciální olej je i součástí přípravků pro pokožku trpící celulitidou a náchylnou ke striím a najdeme jej i ve vlasové kosmetice, kde pečuje o vlasy s nadměrným výskytem lupů.

  Vavřínová esence má své nezastupitelné místo v aromaterapii pro výrazné antidepresivní a antistresové účinky. V tradiční medicíně a ve fytoterapii se využívají všechny části rostliny, mají totiž zřetelné antidepresivní, spasmolytické, protiplísňové a protizánětlivé účinky. Působí při nachlazení, infekcích či astmatu a celkově posilují imunitní systém. Esence snižuje krevní tlak, posiluje nervový systém a povzbuzuje trávící soustavu. Má i repelentní vlastnosti.

  Těhotným ženám a malým dětem se používání vavřínového oleje nedoporučuje, stejně jako jeho vnitřní užití. Nepoužívat bez ředění nosným olejem! Může zvyšovat citlivost na světlo – fotosenzibilitu.

  Z rostliny Litsea Cubeba (Vavřín kubebový) se vyrábí látka Litsea Cubeba Fruit Oil.

  Produkty, ve kterých můžete Vavřín kubebový najít:

  Nobilis Tilia Směs éterických olejů Pracovní 10ml

  Nobilis Tilia Směs éterických olejů Pracovní 10ml

  Ulevuje při přepracovanosti a únavě, posiluje koncentraci, paměť, rozhodnost, má protivirové účinky.
  279,00 Kč