Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Macadamia (Makadamie)

  Makadamie jsou stromy nebo vysoké keře, dorůstající výšky od dvou do osmnácti metrů – podle druhu. Listy jsou jednoduché, střídavé, v přeslenech, s celokrajnou nebo na okraji ostnitě pilovitou čepelí. Květy jsou oboupohlavné, uspořádané v úžlabních nebo řidčeji vrcholových hroznech. Okvětí je trubkovité, zakončené 4 laloky. Tyčinky jsou čtyři, přirostlé při ústí okvětní trubky. Semeník je přisedlý, obsahuje 2 vajíčka a nese přímou nebo zahnutou, na konci kyjovitou čnělku zakončenou drobnou vrcholovou bliznou. Plod je opožděně pukavý měchýřek s tlustým, kožovitým oplodím. Obsahuje většinou jen jedno kulovité semeno. Pouze dva druhy jsou jedlé - Macadamia integrifolia (makadamie celolistá) a Macadamia tetraphylla (makadamie čtyřlistá).

  Makadamie pochází z tropických nebo subtropických deštných lesů ve východní Austrálii (Queensland a Nový Jižní Wales). Makadamie celolistá je pro jedlé plody pěstována i v jiných částech světa, zejména v tropických i subtropických oblastech Severní, Střední a Jižní Ameriky včetně Karibiku, v Africe, Asii i na pacifických ostrovech,  makadamie čtyřlistá je pěstována na Novém Zélandu a v Kalifornii.

  Makadamie se pěstuje zejména kvůli svým plodům (ořechům). Mají velmi pevnou skořápku, uvnitř je peckovice velikosti lískového oříšku krémové barvy a název získaly po skotském fyzikovi a chemikovi Johnu Macadamovi, který se velmi zasadil o jejich cílené pěstování. Makadamiové (makadamové) oříšky se konzumují přímo - loupané či neloupané, pražené, přidávají se do salátů či snídaňových směsí. Z ořechů se za studena lisuje makadamiový olej, který se využívá v gastronomii nebo v kosmetickém průmyslu. Olej má příjemnou oříškovou vůní a hutnější konzistencí. Obsahuje velké množství tuků (až 80%), kyselinu olejovou a vzácnou kyselinu palmitoolejovou, což jsou mononenasycené mastné kyseliny. Mimo to je bohatý na omega 3, 6 a 7 mastné kyseliny, dále pak vitamin A, vitamin B1 (thiamin), vitamin B3 (niacin), vysoký podíl vitaminu E, vápník, železo, fosfor, zinek a bílkoviny.

  Konzumace makadamiových oříšku nebo makadamiového oleje při vnitřním užití má blahodárný vliv na kardiovaskulární systém, snižuje hladinu cholesterolu a podporuje imunitu organismu. Zlepšuje paměť a soustředěnost a působí jako antioxidant. Přestože plody obsahují velké množství tuků, pomáhají spalovat i ostatní tuky v těle. Díky aminokyselinám podporuje růst svalové hmoty i činnost srdečního svalu. Při zevním užití (přímá konzumace nebo v kosmetice) olej z makadamových ořechů zpomaluje proces stárnutí pokožky, vyhlazuje ji, zpevňuje a vyživuje, prospívá její hydrataci a je vhodný i na poškozenou či popálenou pleť.

  Z rostliny Macadamia (Makadamie) se vyrábí látka Macadamia Ternifolia Seed Oil.

  Produkty, ve kterých můžete Makadamie najít:

  ZAO matný oční stín 204 Golden Old Pink - náplň

  ZAO matný oční stín 204 Golden Old Pink - náplň

  Starorůžový, jemně třpytivý oční stín s bohatou pigmentací. Náhradní náplň.
  216,00 Kč
  ZAO matný oční stín 204 Golden Old Pink

  ZAO matný oční stín 204 Golden Old Pink

  Starorůžový, jemně třpytivý oční stín s bohatou pigmentací.
  408,00 Kč
  ZAO kompaktní pudr 302 Beige Orange

  ZAO kompaktní pudr 302 Beige Orange

  Světlý odstín se zlatavým podtónem vhodný pro světlý typ pleti i Sněhurky.
  548,00 Kč
  ZAO kompaktní pudr 304 Capuccino

  ZAO kompaktní pudr 304 Capuccino

  Středně světlý odstín vhodný pro přirozený vzhled opálené pleti.
  548,00 Kč
  ZAO matný oční stín 202 Brown Beige

  ZAO matný oční stín 202 Brown Beige

  Oční stín v jemné béžové barvě s bohatou pigmentací.
  408,00 Kč
  ZAO kompaktní pudr 301 Ivory

  ZAO kompaktní pudr 301 Ivory

  Velmi světlý odstín vhodný pro Sněhurky.
  548,00 Kč
  ZAO kompaktní pudr 302 Beige Orange - náplň

  ZAO kompaktní pudr 302 Beige Orange - náplň

  Světlý odstín se zlatavým podtónem vhodný pro světlý typ pleti i Sněhurky. Náhradní náplň
  276,00 Kč
  ZAO matný oční stín 202 Brown Beige - náplň

  ZAO matný oční stín 202 Brown Beige - náplň

  Oční stín v jemné béžové barvě s bohatou pigmentací. Náhradní náplň.
  216,00 Kč