Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Olea Europaea (Olivovník evropský)

  Olea Europaea (Olivivník evropský) je stálezelený strom z čeledi olivovníkovitých (Oleaceae).

  Olivovník dosahuje výšky 5 až 10 m. Kmen bývá nízký s šedozelenou rozpukanou borkou, u starých stromů je kmen silně pokroucený.Koruna je bohatě větvená, nepravidelná, vejcovitá až kulovitá. Listy jsou kožovitě tuhé, elipsovité až kopinaté, na spodní straně šedozelené, na svrchní straně tmavozelené, až 8 cm dlouhé, neopadavé. Drobné, vonné, žlutobílé květy mají čtyřzubý kalich a čtyřdílnou žlutavou korunou. Plodem je dužnatá peckovice kulovitého až válcovitého tvaru, která v mezokarpu obsahuje značné množství oleje. Plody se nazývají olivy.

  Olivovník evropský původně pochází z Íránu, odkud se rozšířil asi před 5000 lety do Středozemí. Afrika je druhým kontinentem, kde se olivovník původně nacházel, zde však rostly olivovníky plané, a to na území dnešního Egypta a Etiopie. Dnes je olivovník rozšířen na mnoha místech ve Středomoří, Africe, Střední a Jižní Americe, hlavně v Mexiku a v Peru. Plané olivovníky se vyskytují v dubových lesích. Kulturní rostliny najdeme v olivových sadech. Roste velmi pomalu a dosahuje velmi vysokého věku.

  Mezi hlavní účinné látky oliv a olivových listů patří oleuropein a hydroxytyrosol, které mají pozitivní vliv především na kardiovaskulární zdraví, antidiabetické, antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky. Olivy (a olej z nich získaný) obsahuje triterpeny, flavonoidy, minerální látky a vitaminy - především A, E a K, a v neposlední řadě i omega-3 mastné kyseliny a kyselinu olejovou.

  Z oplodí peckovic se lisuje velmi kvalitní stolní olej (plody ho obsahují 15 až 40 %). Nejkvalitnější extra panenský olej (extra virgin) se získává z oliv pouhým samovolným odtékáním, kterému se někdy napomáhá zatížením oliv. Je ceněn pro vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, které se podílejí na ochraně buněčných membrán a cévního systému člověka. Poté se při nižším tlaku lisuje panenský olej (virgin), který není nijak chemicky upravován, pak při vyšším tlaku olej brabancový, který je stále poměrně kvalitní, a nakonec při nejvyšší teplotě potravinářský olej, který se rafinuje (tedy chemicky upravuje). Olej má význam i v medicíně, kde pomáhá při léčení kožních problémů, a používá se také ke svícení. Plody s nižším obsahem oleje (pouze u některých kultivarů) se nakládají jako zelené a černé olivy.

  Výlisky se využívají v kosmetice (parfémy, pleťové krémy proti stárnutí, …) a při výrobě mýdla. Olivový olej do kosmetických prostředků má lehkou konzistenci a rychle se vstřebává, silně promašťuje a značně prokrvuje. Nejvhodnější je na extrémně suchou, popraskanou pokožku se sklony k šupinatění, na své si ovšem přijde i pokožka dětská, citlivá, podrážděná, zralá, problematická i aknózní, mastnější typy by si měly dát pozor, neboť olivový olej se může chovat silně komedogenně (ucpávat póry).

  Velmi tvrdé olivové dřevo se využívá v řezbářství a k výrobě dřevěného uhlí. Je ceněné pro svoji trvanlivost, barvu a zajímavé vzory, také dobře odolává ohni.

  Olivový olej má dodnes význam i v některých náboženských obřadech judaismu i křesťanství. Pravoslavní křesťané stále používají olejové lampy k osvětlování svých chrámů, domácích modlitebních koutků i na hřbitovech.

  Z rostliny Olea Europaea (Olivovník evropský) se vyrábí látky Olea Europaea Fruit Oil, Olea Europaea Leaf Extract, Hydrogenated Olive Oil Stearyl Esters, Olea Europaea Fruit Extract a Olive Oil Decyl Esters.

  Produkty, ve kterých můžete Olivovník evropský najít:

  ZAO kompaktní make-up 731 Apricot - náplň

  ZAO kompaktní make-up 731 Apricot - náplň

  Kompaktní make-up s pudrovým efektem ve světlém odstínu, vhodný pro pleť s teplým podtónem. Náhradní náplň.
  439,00 Kč
  ZAO matný oční stín 201 Ivory - náplň

  ZAO matný oční stín 201 Ivory - náplň

  Jemný oční stín v barvě slonoviny s bohatou pigmentací. Náhradní náplň.
  216,00 Kč
  ZAO Matná rtěnka 463 Pink Red - náplň

  ZAO Matná rtěnka 463 Pink Red - náplň

  Růžovočervená krémová rtěnka s vysokým obsahem cenných olejů a hedvábnou strukturou. Náhradní náplň.
  335,00 Kč
  ZAO Třpytivá rtěnka 404 Pearly Brown Red

  ZAO Třpytivá rtěnka 404 Pearly Brown Red

  Hnědočervená třpytivá rtěnka s vysokým obsahem cenných olejů a hedvábnou strukturou.
  442,00 Kč
  ZAO Korektor 494 Dark Brown

  ZAO Korektor 494 Dark Brown

  Tmavě hnědý korektor s oranžovým podtónem pro maskování tmavých kruhů pod očima, žilek nebo začervenání kůže.
  439,00 Kč
  ZAO matný oční stín 204 Golden Old Pink - náplň

  ZAO matný oční stín 204 Golden Old Pink - náplň

  Starorůžový, jemně třpytivý oční stín s bohatou pigmentací. Náhradní náplň.
  216,00 Kč
  ZAO kompaktní make-up 728 Very Light Ochre - náplň

  ZAO kompaktní make-up 728 Very Light Ochre - náplň

  Kompaktní make-up s pudrovým efektem vhodný pro světlou až velmi světlou pleť s teplým podtónem. Náhradní náplň.
  439,00 Kč
  ZAO třpytivý oční stín 117 Pinky Bronze

  ZAO třpytivý oční stín 117 Pinky Bronze

  Bronzový oční stín s odlesky do růžova, s bohatou pigmentací.
  408,00 Kč
  ZAO kompaktní pudr 302 Beige Orange

  ZAO kompaktní pudr 302 Beige Orange

  Světlý odstín se zlatavým podtónem vhodný pro světlý typ pleti i Sněhurky.
  548,00 Kč
  ZAO Matná rtěnka 470 Satin Dark Purple - náplň

  ZAO Matná rtěnka 470 Satin Dark Purple - náplň

  Tmavě fialová krémová rtěnka s vysokým obsahem cenných olejů a hedvábnou strukturou. Náhradní náplň.
  335,00 Kč