Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Panax Ginseng (Ženšen pravý)

  Ženšen pravý, Kořen života, Všehoj ženšenovitý, Ženšen čínský/korejský/mandžuský

  Panax Ginseng (Ženšen pravý, Kořen života, Všehoj ženšenovitý, Ženšen čínský nebo  korejský, příp. mandžuský) je rostlina z čeledi aralkovitých (Araliaceae). Název rostliny je odvozen z čínštiny a volně by se mohl přeložit jako člověk, duch, život či identita, kvůli podobě kořene s lidským tělem.

  Ženšen pravý je vytrvalá vzpřímená bylina dorůstající výšky 30 až 60 cm. Podzemní část je tvořena mohutnou kořenovou hlavou nepravidelného tvaru, z níž vyrůstají 1 až 2 řídce rozvětvené mrkvovité kořeny, dosahující délky až 20 cm a tloušťky až 3 cm. Kořeny bývají ve střední části rozvětvené a mohou připomínat lidské tělo. Lodyha je nevětvená. Nadzemní část rostliny každoročně na zimu odumírá, nová lodyha pak na jaře vyrůstá z pupenů na kořenové hlavě, které se zakládají již v průběhu srpna předchozího roku. Z vrcholu lodyhy vyrůstá v přeslenu 3 až 7 dlouze řapíkatých dlanitě složených listů, skládajících se ze 3 až 5 lístků. Palisty chybějí. Čepel jednotlivých lístků je na bázi široce klínovitá, na vrchní straně lysá, na rubu řídce krátce chlupatá, s hustě pilovitým okrajem a protaženou špicí. Prostřední lístek je oválný nebo podlouhle oválný, 8 až 12 cm dlouhý a 3 až 5 cm široký, postranní lístky jsou vejčité až kosočtverečně vejčité, 2 až 4 cm dlouhé a 1,5 až 3 cm široké. Květy jsou drobné (asi 3 mm velké), zelenobílé, pětičetné a oboupohlavné, uspořádané v jediném vrcholovém okolíku složeném ze 30 až 50 stopkatých květů. Stopka květenství je 15 až 30 cm dlouhá, stopky jednotlivých květů 0,8 až 1,5 cm. Kalich je zakončen 5 krátkými zuby. Korunních plátků i tyčinek je 5. Semeník je srostlý ze dvou plodolistů a nese 2 volné čnělky. Plodem je červená, šťavnatá, zploštěle kulovitá, 6 až 7 mm dlouhá peckovice obsahující 1 až 3 semena. Semena jsou bílá, asi 5 mm dlouhá, ledvinovitého tvaru a s drsným povrchem.

  Přirozeně se vyskytující ženšen pravý nalezneme ve smíšených a listnatých lesích východních oblastí provincií Chej-lung-ťiang, Ťi-lin a na severovýchodě Číny v provincii Liao-ning, dále ve východním Rusku v oblasti řeky Ussuri a v Přímořské oblasti a v jižní části Chabarovského kraje. V čínské provincii Šan-si a Che-pe je ženšen pěstován uměle.

  Z ženšenu je nejužívanější částí kořen, který se suší umělým teplem nebo na slunci. Suší-li se kořen ženšene na slunci – vzniká takzvaný bílý ženšen (radix ginseng album). Paří-li se kořen ženšene v bylinném nebo cukerném nálevu, a poté se suší při umělém teple, vzniká takzvaný červený ženšen (radix ginseng rubrum), který je považován za účinnější a silnější. Z kořene ženšenu se vyrábějí přípravky určené pro zlepšení fyzické i psychické kondice (tablety, kapsle, sirupy, granulát, extrakty, čaje, krémy a masti). Mezi účinné látky ženšenu pravého patří zejména saponiny (více než 70), antioxidanty, polysacharidy a peptidy. Z nejvýznamějších antioxidantů se v ženšenu nacházejí zejména maltol, kyselina salicylová a kyselina vanilová. Z kořene ženšenu pravého byl izolován kyselý polysacharid ginsan, u nějž byl mj. prokázán výrazný stimulující vliv na imunitní systém.

  Těhotné, kojící ženy a děti by se měly, pro jistotu, vyvarovat přípravků s ženšenem, jinak je třeba dodržovat doporučené dávkování, při překročení se může objevit nespavost, nervozita a zvýšený krevní tlak. 

  Z rostliny Panax Ginseng (Ženšen pravý) se vyrábí látka Panax Ginseng Root Extract.

  Produkty, ve kterých můžete Ženšen pravý najít:

  Alladale Obnovující tělový peeling 370ml

  Alladale Obnovující tělový peeling 370ml

  Jemný zeštíhlující peeling celého těla.
  329,00 Kč
  MEN Energizující šampon na vlasy a tělo 2v1 - Nezkrotnost tygra 50ml

  MEN Energizující šampon na vlasy a tělo 2v1 - Nezkrotnost tygra 250ml

  Speciálně pro muže. Dodává energii, posiluje a osvěžuje. Zvlhčuje pokožku, vyživuje a posiluje vlasové kořínky.
  119,00 Kč