Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Pinus Pumila (Borovice zakrslá)

  Limba zakrslá

  Pinus Pumila (borovice zakrslá, podle některých pramenů též zvaná limba zakrslá) je poléhavý nebo vystoupavý keř z čeledi borovicovité (Pinaceae). Někdy je přirovnávána k evropské borovici kleči, které však příbuzná není, protože patří do skupiny pětijehlicových borovic, jedná se o východoasijský druh.

  Borovice zakrslá dorůstá do výšky okolo 2 m, podobou připomíná kleč. Výhony hnědé, hustě pýřité. Jehlice po 5 ve svazku, 4–6 cm dlouhé a 0,7–1,0 mm široké, svrchu tmavě zelené, na vnitřních stranách nápadně bělavé ojíněním (celkově často působící stříbrným dojmem), s řadami průduchů pouze na vnitřních stranách, na hranách oddáleně nepravidelně pilovité až celokrajné; pochvy jehlic opadavé. Samičí šištice purpurově fialové. Šišky na krátké stopce, jednotlivě nebo častěji v přeslenu i po více než čtyřech, vejcovité až elipticky válcovité, 3–6 cm dlouhé a 2–3 cm široké, dozrávající na podzim druhého roku a brzo opadávající, se semennými šupinami křehkými, hygroskopicky neaktivními, proto šišky při vysychání neotevíravé, vyschlé nanejvýš s oddálenými (rozeschlými) šupinami. Semena zcela bezkřídlá, 6–10 mm dlouhá, hruškovitá nebo obvejcovitá a jsou to jedlé „oříšky“. Jejich šíření je přizpůsobeno na roznášení hlodavci a semenožravým ptactvem, podobně jako u ostatních druhů ze skupiny borovice limby (např. ořešník kropenatý).

  Borovice zakrslá zaujímá rozsáhlý areál ve východní Asii, v nejdelším směru přes 4000 km, který je nejrozsáhlejší ze všech keřovitých borovic na světě. Převážná část leží na území ruské východní Sibiře od okolí západního cípu Bajkalského jezera po pobřeží Beringova moře. Na jih zasahuje cípem areálu do severního Mongolska, východní Číny, severovýchodní části Korejského poloostrova a Japonska, kde roste od středního Honšú na sever. Tvoří rozsáhlé porosty nad horní hranicí lesa nebo roste v rozvolěné tajze.

  Z borovice zakrslé se používají pupeny, mladé výhonky i jehličí, které jsou bohaté na různé silice, vitamin C, karoten, aminokyseliny a další antioxidační látky a minerály, které posilují odolnost organismu a zároveň jej očišťují. Léčivé přípravky nebo výživové doplňky s obsahem výtažků z borovice se nejčastěji využívají při onemocnění horních cest dýchacích. Obsažené silice a další účinné látky pomáhají uvolňovat ucpané dutiny, usnadňují vykašlávání hlenů, očišťují průdušky, svými dezinfekčními účinky bojují proti bakteriím a zároveň celý organismus posilují. Borovice pomáhá nejen při akutních dýchacích potížích, ale i u chronických onemocnění dýchací soustavy, jako je například astma. Dokáže si však poradit také s horečkou či zánětem močového ústrojí. Jehličí z borovice je plné vonných silic, které se používají jako základ pro výrobu éterických olejů. Éterické oleje z borovice mají výborné dezinfekční a antiseptické účinky. Dokáží dokonale pročistit vzduch. Tohoto účinku se pak využívá hlavně v aromaterapii. Jeho vůně zlepšuje náladu a navozuje klid, uvolňuje napětí a snižuje působení stresu. Látky obsažené v borovici totiž stimulují prokrvení tkání a zlepšují tak jejich regeneraci a zásobení potřebnými výživnými látkami. Jejich zklidňující a anestetický efekt ocení i ti, které trápí revma a dna nebo jiné bolestivé kloubní onemocnění.

  Z rostliny Pinus Pumila (Borovice zakrslá) se vyrábí látka Pinus Pumila Needle Extract.

  Produkty, ve kterých můžete Borovice zakrslá najít:

  Alladale Obnovující tělový peeling 370ml

  Alladale Obnovující tělový peeling 370ml

  Jemný zeštíhlující peeling celého těla.
  329,00 Kč
  MEN Energizující šampon na vlasy a tělo 2v1 - Nezkrotnost tygra 50ml

  MEN Energizující šampon na vlasy a tělo 2v1 - Nezkrotnost tygra 250ml

  Speciálně pro muže. Dodává energii, posiluje a osvěžuje. Zvlhčuje pokožku, vyživuje a posiluje vlasové kořínky.
  119,00 Kč
  Alladale Regenerační balzám 400ml

  Alladale Regenerační balzám 400ml

  Regenerace pro všechny typy vlasů.
  209,00 Kč