Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Prunus amygdalus dulcis (Mandloň obecná sladká)

  Prunus Amygdalus Dulcis (mandloň obecná sladká) je vysoký keř nebo strom z čeledi růžovité (Rosaceae). Je známá celá řada odrůd mandloní, která se dá obecně rozdělit na dvě skupiny - sladkou (Prunus amygdalus dulcis var. dulcis) a hořkou (Prunus amygdalus dulcis var. amara), hořkost je dána vyšším obsahem amygdalinu.

  Mandloň je opadavá vytrvalá rostlina vysoká obvykle 2 až 5 metrů, s borkou v mládí šedozelenou a hladkou, později podélně rozbrázděnou. Vytváří široké, mírně převislé, zahuštěné koruny ve tvaru kruhové výseče. Mladé větve jsou lysé, červenohnědé až načervenalé, mnohdy s popelavým povlakem a hustě rozmístěnými čočinkami (tečky trvale otevřených průduchů). Podlouhlá, kopinatá až vejčitě kopinatá čepel listu s žláznatě pilovitým okrajem je více než 2krát delší než rovněž žláznatý řapík. Kvete v březnu až dubnu bílými až bledě růžovými jednoduchými květy, které se objevují ještě před rašením listů. Češule mají tvar zvonkovitý. Plodem jsou z boku zřetelně zploštělé, šedavě plstnaté, kožovité peckovice. Pecka je úzce křídlatá, hladká, mělce rozbrázděná až pórovitá a obsahuje 1(–3) sladká, vzácněji hořká semena – „mandle“.

  Původní rozšíření sahá od Malé Asie po Írán a Afghánistán. Pěstováním se následně rozšířila na východ až do Číny a na západ do Středozemí. V současné době se pěstuje v klimaticky vhodných oblastech celého světa. U nás byly po 2. světové válce vysázeny rozsáhlé mandloňové sady v Jihomoravském kraji, kde dnes zůstaly dva malé sady (o rozloze cca 4,5 ha), které jsou udržovány jako turistická atrakce.

  Semena (mandle) mají význam především v potravinářském průmyslu (sušené, pražené, solené, kandované, apod.), ale získává se z nich také mandlové mléko, mandlový olej, hořkomandlová voda apod., používané hlavně do kosmetiky a léků. Mandle jsou zásobárnou mono-nenasycených tuků (omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin), které kromě pozitivního vlivu na hladinu LDL cholesterolu působí kladně také na naše srdce. Dále mají vysoký obsah bílkovin, vápníku, železa a 20 různých flavonoidů, které v těle plní důležitou funkci, kdy jsou přítomny během hojivých procesů, chránící před škůdci a nejrůznějšími nemocemi. Ceníme si jich zejména pro jejich protizánětlivé, protivirové a antioxidační vlastnosti. Z minerálních látek je to vedle vápníku a hořčíku ještě zinek, měď a mangan, z vitamínů pak vitaminy A, E, K.

  Mandle patří mezi tzv. superfood neboli super potraviny a to především pro své výrazné účinky, které lze využít v potravinářském i kosmetickém průmyslu. Snižují hladinu cholesterolu v krvi a riziko Alzheimerovy choroby, posilují imunitní systém, zlepšují činnost srdce, odbourávají stres, únavu a celkově posilují nervovou soustavu, u kojících žen stimulují laktaci. Prospívají pokožce, vlasům a nehtům. V kosmetice se setkáváme hlavně s rostlinným olejem ze sladkých mandlí (Prunus Amygdalus Dulcis Oil), mandlovým extraktem (Prunus Amygdalus Dulcis Extract) i mletými mandlovými slupkami (Prunus Amygdalus Dulcis Shell Powder), které se používají do pleťových a tělových peelingů. Za studena lisovaný olej je bohatý na minerály (draslík a vápník), kyselinu olejovou a polynenasycenou omega 6 linolovou kyselinu. Obsahuje vitaminy A, E, K a síru. Při vnitřním užití harmonizuje zažívání, ulevuje od překyselení žaludku a pálení žáhy a pomáhá při nechutenství. Mandlový olej a výrobky z něj jsou vhodné pro všechny typy pleti, včetně té nejcitlivější, na pokožku dětí, novorozenců, i na pleť ekzematickou. Jedinci s alergickou reakcí na ořechy by se měli této kosmetiky vyvarovat.

  Z rostliny Prunus amygdalus dulcis (Mandloň obecná sladká) se vyrábí látka Prunus Amygdalus Dulcis Oil.

  Produkty, ve kterých můžete Mandloň obecná sladká najít:

  ZAO Rozjasňující báze pod make-up 700

  ZAO Rozjasňující báze pod make-up 700

  Báza pod make-up prodlouží výdrž Vašeho make-upu a vyhladí pleť. Vhodná pro normální až suchou pleť.
  866,00 Kč
  ZAO Tekutý rozjasňovač Light Touch 722 Sand - náplň

  ZAO Tekutý rozjasňovač Light Touch 722 Sand - náplň

  Zvýrazní a omladí Vaší pleť, dodá jí odpočinutý a rozjasněný efekt. Neutrální odstín se zlatavým podtónem. Náhradní náplň
  283,00 Kč
  Navia/Kvitok Šlehaný tělový krém - Levandulový sen 60ml

  Navia/Kvitok Šlehaný tělový krém - Levandulový sen 60ml

  Tento krém je určen pro milovníky levandule – její vůně je balzámem pro duši, příjemně uvolňuje a zbaví Vás stresu. Ideální na krásné levandulové sny kdykoliv v průběhu dne. Krém se při kontaktu s pokožku mění na jemný olej. Stačí malé množství. Nanáší se na vyčištěnou a navlhčenou tvář ( např. pomocí květové vody) nebo celé tělo a jemně se vmasíruje.
  143,00 Kč 130,00 Kč
  ZAO Hedvábný tekutý make-up 710 Light Peach - náplň

  ZAO Hedvábný tekutý make-up 710 Light Peach - náplň

  Středně krycí jemný make-up s pudrovým efektem. Velmi světlý odstín s broskvovým podtónem, vhodný pro "Sněhurky". Náhradní náplň.
  673,00 Kč
  ZAO Hedvábný tekutý make-up 711 Light Sand

  ZAO Hedvábný tekutý make-up 711 Light Sand

  Středně krycí jemný make-up s pudrovým efektem. Velmi světlý odstín se žlutým podtónem, vhodný pro "Sněhurky".
  871,00 Kč
  ZAO Hedvábný tekutý make-up 710 Light Peach

  ZAO Hedvábný tekutý make-up 710 Light Peach

  Středně krycí jemný make-up s pudrovým efektem. Velmi světlý odstín s broskvovým podtónem, vhodný pro "Sněhurky".
  871,00 Kč
  ZAO Tekutý rozjasňovač Light Touch 722 Sand

  ZAO Tekutý rozjasňovač Light Touch 722 Sand

  Zvýrazní a omladí Vaší pleť, dodá jí odpočinutý a rozjasněný efekt. Neutrální odstín se zlatavým podtónem.
  439,00 Kč