Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Prunus amygdalus dulcis (Mandloň obecná sladká)

  Prunus Amygdalus Dulcis (mandloň obecná sladká) je vysoký keř nebo strom z čeledi růžovité (Rosaceae). Je známá celá řada odrůd mandloní, která se dá obecně rozdělit na dvě skupiny - sladkou (Prunus amygdalus dulcis var. dulcis) a hořkou (Prunus amygdalus dulcis var. amara), hořkost je dána vyšším obsahem amygdalinu.

  Mandloň je opadavá vytrvalá rostlina vysoká obvykle 2 až 5 metrů, s borkou v mládí šedozelenou a hladkou, později podélně rozbrázděnou. Vytváří široké, mírně převislé, zahuštěné koruny ve tvaru kruhové výseče. Mladé větve jsou lysé, červenohnědé až načervenalé, mnohdy s popelavým povlakem a hustě rozmístěnými čočinkami (tečky trvale otevřených průduchů). Podlouhlá, kopinatá až vejčitě kopinatá čepel listu s žláznatě pilovitým okrajem je více než 2krát delší než rovněž žláznatý řapík. Kvete v březnu až dubnu bílými až bledě růžovými jednoduchými květy, které se objevují ještě před rašením listů. Češule mají tvar zvonkovitý. Plodem jsou z boku zřetelně zploštělé, šedavě plstnaté, kožovité peckovice. Pecka je úzce křídlatá, hladká, mělce rozbrázděná až pórovitá a obsahuje 1(–3) sladká, vzácněji hořká semena – „mandle“.

  Původní rozšíření sahá od Malé Asie po Írán a Afghánistán. Pěstováním se následně rozšířila na východ až do Číny a na západ do Středozemí. V současné době se pěstuje v klimaticky vhodných oblastech celého světa. U nás byly po 2. světové válce vysázeny rozsáhlé mandloňové sady v Jihomoravském kraji, kde dnes zůstaly dva malé sady (o rozloze cca 4,5 ha), které jsou udržovány jako turistická atrakce.

  Semena (mandle) mají význam především v potravinářském průmyslu (sušené, pražené, solené, kandované, apod.), ale získává se z nich také mandlové mléko, mandlový olej, hořkomandlová voda apod., používané hlavně do kosmetiky a léků. Mandle jsou zásobárnou mono-nenasycených tuků (omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin), které kromě pozitivního vlivu na hladinu LDL cholesterolu působí kladně také na naše srdce. Dále mají vysoký obsah bílkovin, vápníku, železa a 20 různých flavonoidů, které v těle plní důležitou funkci, kdy jsou přítomny během hojivých procesů, chránící před škůdci a nejrůznějšími nemocemi. Ceníme si jich zejména pro jejich protizánětlivé, protivirové a antioxidační vlastnosti. Z minerálních látek je to vedle vápníku a hořčíku ještě zinek, měď a mangan, z vitamínů pak vitaminy A, E, K.

  Mandle patří mezi tzv. superfood neboli super potraviny a to především pro své výrazné účinky, které lze využít v potravinářském i kosmetickém průmyslu. Snižují hladinu cholesterolu v krvi a riziko Alzheimerovy choroby, posilují imunitní systém, zlepšují činnost srdce, odbourávají stres, únavu a celkově posilují nervovou soustavu, u kojících žen stimulují laktaci. Prospívají pokožce, vlasům a nehtům. V kosmetice se setkáváme hlavně s rostlinným olejem ze sladkých mandlí (Prunus Amygdalus Dulcis Oil), mandlovým extraktem (Prunus Amygdalus Dulcis Extract) i mletými mandlovými slupkami (Prunus Amygdalus Dulcis Shell Powder), které se používají do pleťových a tělových peelingů. Za studena lisovaný olej je bohatý na minerály (draslík a vápník), kyselinu olejovou a polynenasycenou omega 6 linolovou kyselinu. Obsahuje vitaminy A, E, K a síru. Při vnitřním užití harmonizuje zažívání, ulevuje od překyselení žaludku a pálení žáhy a pomáhá při nechutenství. Mandlový olej a výrobky z něj jsou vhodné pro všechny typy pleti, včetně té nejcitlivější, na pokožku dětí, novorozenců, i na pleť ekzematickou. Jedinci s alergickou reakcí na ořechy by se měli této kosmetiky vyvarovat.

  Z rostliny Prunus amygdalus dulcis (Mandloň obecná sladká) se vyrábí látka Prunus Amygdalus Dulcis Oil.

  Produkty, ve kterých můžete Mandloň obecná sladká najít:

  Nobilis Tilia Mokřadkový krém 50ml

  Nobilis Tilia Mokřadkový krém 50ml

  Lehký ale výživný krém s mokřadkovým olejem a vůní vanilky pro hydrataci suché a normální pleti. Krém ve formě mikroemulze na pleti vytvoří sametový pocit a ve spojení s vůní vanilky působí přímo afrodiziakálně. Je to vysce účinný antioxidant, který Vaší pleť chrání před oxidačním stresem.
  284,00 Kč
  Nobilis Tilia Tělový a masážní olej Celulitida 200ml

  Nobilis Tilia Tělový a masážní olej Celulitida 200ml

  Účinně zlepšuje pružnost a prokrvení pokožky při změnách tělesné hmotnosti.
  389,00 Kč
  Nobilis Tilia tělový a masážní olej Lymfa 200ml

  Nobilis Tilia tělový a masážní olej Lymfa 200ml

  Aktivně napomáhá správné činnosti lymfatického systému.
  389,00 Kč
  ZAO Tekutý rozjasňovač Light Touch 722 Sand

  ZAO Tekutý rozjasňovač Light Touch 722 Sand

  Zvýrazní a omladí Vaší pleť, dodá jí odpočinutý a rozjasněný efekt. Neutrální odstín se zlatavým podtónem.
  439,00 Kč
  Nobilis Tilia Obličejový olej Neutrální 20ml

  Nobilis Tilia Obličejový olej Neutrální 20ml

  Jojobový olej se skvalenem a vitaminy bez éterických olejů. Vhodný pro všechny typy pleti, zejména extrémně citlivou, suchou, ekzematickou nebo s lupénkou
  239,00 Kč
  ZAO Hedvábný tekutý make-up 711 Light Sand

  ZAO Hedvábný tekutý make-up 711 Light Sand

  Středně krycí jemný make-up s pudrovým efektem. Velmi světlý odstín se žlutým podtónem, vhodný pro "Sněhurky".
  871,00 Kč
  Nobilis Tilia Mandlový olej jemný 200ml

  Nobilis Tilia Mandlový olej jemný 200ml

  Jemný olej pro všestranné použití, chrání a regeneruje pokožku.
  194,00 Kč
  Nobilis Tilia Růžový krém 50ml

  Nobilis Tilia Růžový krém 50ml

  Luxusní lehký krém s bulharskou růží OTTO a kyselinou hyaluronovou pro vitalitu, hydrataci a výživu.
  349,00 Kč
  ZAO Tekutý rozjasňovač Light Touch 722 Sand - náplň

  ZAO Tekutý rozjasňovač Light Touch 722 Sand - náplň

  Zvýrazní a omladí Vaší pleť, dodá jí odpočinutý a rozjasněný efekt. Neutrální odstín se zlatavým podtónem. Náhradní náplň
  283,00 Kč
  Nobilis Tilia Odličovací mléko 100ml

  Nobilis Tilia Odličovací mléko 100ml

  Odličovací mléko s mandlovým a pupalkovým olejem. Vhodné k jemnému ale účinnému odlíčení make-upu z obličeje i očí.
  249,00 Kč