Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Rhodiola Rosea (Rozchodnice růžová)

  Rozchodník růžový, Zlatý (růžový, arktický) kořen

  Rhodiola Rosea neboli rozchodnice růžová je léčivá bylina z čeledi tlusticovité (Crassulaceae) a někdy bývá nazývána jako rozchodník růžový anebo zlatý (růžový, arktický) kořen.

  Rozchodnice růžová je nízká, vytrvalá, dvoudomá rostlina s intenzivním aroma po růžích. Vonný je hlízovitý, široce rozvětvený šedobéžový oddenek, ze kterého vyrůstá listová růžice a z ní několik vzpřímených 10 až 35 cm vysokých, nevětvených, dužnatých a oblých lodyh. Ty jsou hustě olistěné přisedlými, podlouhlými, obvejčitými až kopinatými, obvykle střídavě vyrůstajícími listy. Které jsou dužnaté a šedozelené, lysé a ploché čepele jsou dlouhé 2 až 7 cm a široké 1 až 3 cm, u báze klínovité a na vrcholu hrotité a v horní části po obvodě pilovité. S příchodem zimy listy usychají a obnovovací pupeny přežívají těsně nad terénem. Rozchodnice zpravidla kvete od června do srpna a to jednopohlavnými čtyřčetnými květy vyrůstajícími v hustém koncovém mnohokvětém chocholíku. Samčí květy mají zelené kopinaté kališní lístky a načervenalé nebo nazelenalé žluté, čárkovité 3 až 4 mm dlouhé korunní lístky s celistvým okrajem, v květu je dále osm tyčinek delších než korunní lístky a dva zakrslé pestíky a pod nimi čtyři medníky. Samičí květy mají obvykle jen kališní lístky a korunní bývají redukované nebo úplně chybějí, místo tyčinek mají čtyři pestíky a pod semeníkem žlázky s nektarem. Plodem rozchodnice je načervenalý nebo nazelenalý, podlouhlý, nahoře zašpičatělý, měchýřek s hnědými semeny, která bývají za deštivého počasí z mechýřků odplavena k vyklíčení na vhodné místo.

  Rozchodnice růžová se přirozeně vyskytuje převážně v arktické a subarktické oblasti po celé severní polokouli, ale najdeme ji i ve střední i západní Evropě, kde se nachází ve vyšších polohách (Pyreneje, Alpy, Karpaty). V České republice se velice vzácně objevuje v ledovcových kotlích v Krkonoších a Hrubém Jeseníku, a je zařazena do skupiny kriticky ohrožených druhů. Obvykle ji najdeme na vysokohorských loukách, v okolí řek, v řídkých listnatých i smíšených lesích nebo v klečích, na vlhčích, nedokonale odvodněných skalnatých zatravněných svazích nebo pokrytých sutí či balvany, příp. ve škvírách skal s trvale prosakující vodou. Uměle je pěstována na plantážích, např. ve Finsku a Kanadě.

  Zájmovou částí je dužnatý oddenek (na povrchu hladký, pod slupkou je citrónově žlutá vrstva, na řezu bělavá, velmi trpké chuti), nať i přídatné kořeny. Rozchodnice růžová obsahuje vedle velkého množství organických kyselin (např. kyseliny citrónové, vinné, jablečné, šťavelové, jantarové, fumarové, gallové a kávové), silic a tříslovin tři rozlišné skupiny látek. Do prvé patří flavonoidy, např. tricin a rhodionin. Ve druhé jsou sloučeniny odvozené z 2,6-oktadienu, např. rosiridol a rosiridin. Třetí skupinou tvoří heteroglykosidy s aglykonem cinnamylalkolem a 2-(4-hydroxyfenyl) ethanolem. Kromě 140 různých sloučenin obsahuje i minerály, např. mangan, zinek, měď či selen, steroidní látky aj. V některých odrůdách nalezneme navíc myrtenol a geraniol. Rozchodnice růžová patří, zejména ve své původní domovině (Skandinávie, Rusko, Čína, střední Asie), k rostlinám používaných v tradiční léčbě a to ve formě odvaru, tinktury nebo mletého, syrového kořene. Bývá přirovnávána k ženšenu a v některých účincích jej dokonce předčí. V kosmetických produktech působí jako silný antioxidant, přírodní lipidy regenerují pokožku a podporují její ochrannou funkci. Proteiny pleť intenzivně hydratují, chrání ji před ztrátou vlhkosti a tím zvyšují její elasticitu. Výtažek z rozchodnice růžové pokožku zjemňuje a zklidňuje a je vhodný pro všechny typy pleti, zejména však pro pokožku citlivou a suchou.

  Rozchodnice růžová je známým a velmi silným adaptogenem (zvyšuje odolnost organismu proti stresovým situacím), stimulantem (neobsahuje ale kofein), antioxidantem a antidepresivem. Pozitivně ovlivňuje paměť, což vede ke zvýšení koncentrace, duševní výkonnosti, zvýšení psychomotorických funkcí, fyzickému zlepšení kondice a schopnosti více si zapamatovat. Pozitivně působí i v případě lehčích forem Parkinsonovy nemoci. Zvyšuje totiž bioelektrickou aktivitu mozku, která je nezbytná k jeho aktivní činnosti. Má blahodárný vliv na celkový imunitní systém, při chemoterapii mírní negativní účinky, udržuje a obnovuje homeostázu (metabolickou rovnováhu) v těle. Příznivě působí na nechutenství, povzbuzuje chuť k jídlu i činnost hormonálního systému, snižuje hladinu cukru v krvi a ochraňuje jaterní tkáň. Posiluje kardiovaskulární systém a harmonizuje tlak. Efektivně se projevuje i při nachlazení, chřipce nebo migréně. Působí silně afrodiziakálně a to na obě pohlaví. Přípravky s rozchodnicí využívají sportovci u silových i vytrvalostních sportů před velkým výdejem energie.

  Mladé listy a lodyhy jsou považovány za chutnou zeleninu a využívají se v asijské kuchyni, např. do salátů.

  Přípravky s rozchodnicí růžouvou (potravinové doplňky) se nesmí kombinovat s barbituráty, těhotné, kojící ženy a malé děti by je neměly používat vůbec. Je vhodné nepřekračovat doporučené dávkování, může dojít k negativní reakci (bolest hlavy, nevolnost aj.).

  Z rostliny Rhodiola Rosea (Rozchodnice růžová) se vyrábí látka Rhodiola Rosea Root Extract.

  Produkty, ve kterých můžete Rozchodnice růžová najít:

  Flora Siberica Balzám pro barvené vlasy - Sytá barva 480ml

  Flora Siberica Balzám pro barvené vlasy - Sytá barva 480ml

  Sytá barva pro Vaše vlasy.
  185,00 Kč
  MEN Energizující šampon na vlasy a tělo 2v1 - Nezkrotnost tygra 50ml

  MEN Energizující šampon na vlasy a tělo 2v1 - Nezkrotnost tygra 250ml

  Speciálně pro muže. Dodává energii, posiluje a osvěžuje. Zvlhčuje pokožku, vyživuje a posiluje vlasové kořínky.
  119,00 Kč