Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Rosa canina (Růže šípková)

  Psí růže, Wild rose

  Rosa Canina (Růže šípková, Psí růže, Wild rose) jedná se o vytrvalou opadavou rostlinu z čeledi růžovité (Rosaceae).

  Statný keř, až 3,5 m vysoký se vzpřímenými nebo obloukovitě prohnutými větvemi, které se mohou objevovat i jako liána, pak dorůstají až do délky 10 m. Větve a větévky jsou zelené a obvykle porostlé nepravidelně rozmístěnými silnými, stejnotvarými, hákovitými ostny s úženou bázi, mladé květonosné větévky jsou bezostné. Střídavě vyrůstající listy jsou lichozpeřené, pérovitě složené, dlouhé 6 až 11 cm a dvou až pětijařmé. Listy jsou 5 – 11 mm dlouhé, tvaru široce eliptického nebo vejčitého, bázi mají klínovitou nebo okrouhlou a vrchol zašpičatělý, na obvodě jsou jednoduše až dvojitě zubaté. Koncový lístek je řapíkatý a ostatní přisedlé, všechny jsou lysé, bez žlázek a někdy bývají podél střední žilky složené do V a na spodní straně plstnatě chlupaté. Květy na lysých stopkách vyrůstají jednotlivě nebo po dvou či třech v řídkém chocholíku, jsou oboupohlavné, velké 3 až 5 cm, pětičetné, vonné a kvetou jen krátce. Baňkovitá češule bývá 5 až 25 mm dlouhá a mívá 26 až 36 drobných pestíků. Tři vnější kališní lístky jsou pérovitě zpeřené a dva vnitřní celistvé, po odkvětu jsou všechny nazpět sehnuté a při dozrávání šípků opadávají. Pět vzájemně se dotýkajících korunní lístků je vejčitých až široce vejčitých, na konci mělce laločnatých, mívají barvu bílou, slabě růžovou, růžovou nebo tmavě růžovou a po opylení brzy opadnou. Květy slabě voní, kvetou od května do června (července). Po oplození češule dužnatí a mění se v elipsovitý či vejčitý nepravý plod zvaný šípek (přesněji je to souplodí nažek). Bývá karotenoidy zbarven oranžově červeně až tmavě červeně, má široký, kuželovitě vyklenutý disk, úzké ústí a obsahuje velký počet bělavých nažek s hranatými semeny.

  Růže šípková je rozšířena téměř po celé Evropě, ve východní časti ji ovšem nenajdeme. Zasahuje na Kanárské ostrovy, do severozápadní Afriky, Střední a Malé Asie. V České republice roste od nížin až po horské oblasti.

  Růže šípková je léčivá rostlina s vonnými květy, ale nejpoužívanější částí jsou její plody – šípky. Šípky obsahují hodně vitamínů, hlavně C, B1, B2, E, P a K, dále karotenoidy a glykosidy (např. tilirosid, multiflorin), asi 30 % cukrů, organické kyseliny (citrónová, jablečná, nikotinová), pektiny, třísloviny, slizy aj. Z šípků se za studena lisuje šípkový olej, ze semen šípků se pak získává výtažek. Obojí se v kosmetice využívá zejména jako velmi účinný antioxidant chránící pokožku před působením volných radikálů a zpomalující proces stárnutí. Příznivě ovlivňuje regeneraci a hydrataci pokožky a působí hojivě na řadu kožních problémů.

  Ve fytoterapii se šípek, ve formě čajů, výluhů či odvarů, využívá především při nachlazení a infekcích, působí močopudně, přináší úlevu při silné menstruaci či hemoroidech. Bývá doporučován při cukrovce nebo únavě, napomáhá snižovat cholesterol v krvi a zpomaluje ukládání škodlivých látek v cévách. 

  Z rostliny Rosa canina (Růže šípková) se vyrábí látky Rosa Canina Seed Extract, Rosa Canina Fruit Oil a Rosa Canina Seed Oil.

  Produkty, ve kterých můžete Růže šípková najít:

  Nobilis Tilia Bioaktivní oční krém 15ml

  Nobilis Tilia Bioaktivní oční krém 15ml

  Oční krém s výživnými BIO oleji a anti-age účinkem zmírňuje tvorbu vrásek a chrání oční okolí
  509,00 Kč
  Nobilis Tilia Obličejový olej Monet 20ml

  Nobilis Tilia Obličejový olej Monet 20ml

  Luxusní obličejový olej s vyjímečným aroma neroli a jasmínu. Dodává pleti hebkost a projasňuje ji. Vhodné zejména pro zralou, suchou pleť.
  294,00 Kč
  Nobilis Tilia Obličejový olej Růžový 20ml

  Nobilis Tilia Obličejový olej Růžový 20ml

  Luxusní BIO olej s vůní damšské růže zjemňuje a regeneruje především citlivou a zralou pleť, působí proti vráskám.
  339,00 Kč
  Alladale Hydratační sprchový gel 400ml

  Alladale Hydratační sprchový gel 400ml

  Hydratace a vitaminy pro Vaše tělo.
  129,00 Kč
  Nobilis Tilia Bioaktivní omlazující krém 50ml

  Nobilis Tilia Bioaktivní omlazující krém 50ml

  Exkluzivní lehký krém s anti-age účinkem zvláčňuje, chrání a vyživuje zralou pleť. S velkou jemností a péčí se krém postará také o náročnou, suchou, dehydratovanou či lehce podrážděnou pleť po slunění. Působí blahodárně na obnovu kolagenových vláken a buněk a omezuje jejich poškození. Díky unikátnímu složení a vysokému obsahu anti-age složek čistě přírodního původu je bioaktivní krém významným prostředkem v boji proti předčasnému stárnutí vaší pokožky.
  794,00 Kč
  Alladale Regenerační krém na ruce 75ml

  Alladale Regenerační krém na ruce 75ml

  Hydratační a regenerační krém na ruce .
  129,00 Kč
  Alladale Změkčující krém na nohy 75ml

  Alladale Změkčující krém na nohy 75ml

  Výborný na tvrdou a suchou kůži nohou. Zejména pro namáhaná chodidla.
  159,00 Kč
  Nobilis Tilia Obličejový olej Karotenový s aloe vera 20ml

  Nobilis Tilia Obličejový olej Karotenový s aloe vera 20ml

  Obličejový regenerační olej pro udržení jemné a pružné pleti. Zejména vhodný po opalování pro zralou, smíšenou a problematickou pleť.
  259,00 Kč
  Nobilis Tilia Šípkový olej BIO 20ml

  Nobilis Tilia Šípkový olej BIO 20ml

  Vyjímečný olej v BIO kvalitě hydratuje, zvláčňuje a vyživuje pleť v každém věku, je účinný proti vráskám, obsahuje omega-3 a omega-6. Šípkový olej je taky výborným pomocníkem při hojení jizev a jeho účinek je prokázaný i u starých a keloidních jizvách. Je to účinný antioxidant. Je vhodný pro normální, smíšenou pleť ale zrovna tak i pro pleť suchou až extrémně citlivou.
  179,00 Kč
  Alladale Regenerační maska na vlasy 120ml

  Alladale Regenerační maska na vlasy 120ml

  Regenerace pro všechny typy vlasů.
  199,00 Kč