Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Sorbus Sibirica (Jeřáb sibiřský)

  Sorbus aucuparia subsp. Sibirica, Jeřáb ptačí pravý, poddruh sibiřský

  Sorbus Sibirica (někdy též Sorbus aucuparia subsp. Sibirica, jedná se o jeřáb sibiřský, příp. jeřáb ptačí pravý, poddruh sibiřský) je přímo rostoucí strom z čeledi růžovité (Rosaceae).

  Jeřáb ptačí je opadavý strom, který roste rychle, nemá kvalitní dřevo a nedožívá se většího stáří (max 80 let). Jeřáb ptačí se objevuje morfologicky jako trvalý keř nebo strom vyrůstající do výšky až 15 metrů (rekordy jsou i kolem 20 metrů!). Koruna stromu je volná a oválná nebo nepravidelně tvarovaná a široká, obvykle se vyskytuje s několika kmeny. Kmen je štíhlý a široký max do 40 cm s žlutošedou kůrou, větvemi nasměrovanými vzpřímeně vzhůru. Kořenový systém jeřábu prorůstá do hloubky i šířky. Z něho pak mohou vyrůstat další výhonky a jeřáb je schopen po prořezání regenerace. Listy jsou kopinaté, cca 20 cm dlouhé, 8-15 cm široké, žilnaté, protistojné a složené po 4-9 párech lístků. Lístky jsou 2-7 cm dlouhé, 1-3 cm široké, mírně chlupaté s hladkými hranami a krátkými řapíky. Jeřáb je jednodomá rostlina mající na jednom "jedinci" květy obou pohlaví. Dosahuje zralosti kolem 10. věku a vytváří květy téměř každý rok. Jeřáb kvete od května do června v chocholících. Květy jsou zeleno-žluto-bílé, 8-10 mm v průměru s trojúhelníkovitými okvětními lístky. Plody se objevují od srpna do října. Jsou to asi 1 cm velké, oválné, oranžové až červené malvice (jeřabiny), které chutnají ptákům, kteří se starají o jeho rozšíření (trusem).

  Jeřáb je strom pocházející zřejmě z většiny Evropy, jihozápadní části Asie a severní Afriky. Dnes je strom rozšířen od Madeiry a Azory přes Island a Faerské ostrovy až po nejvýchodnější cíp ruské Sibiře a severní Číny. Příbuzné rostliny se rozprostírají takřka po celé severní Asii a v některých částech Severní Ameriky. Jeřáb se vyskytuje na zalesněných plochách všech druhů mezi stromy nebo na popadaných stromech, na okrajích lesů a mezích. Volně se strom může vyskytovat od plání po vysokohorské oblasti.

  Používanou částí jeřábu obecně jsou plody, květy i pupeny. Plody se sbírají koncem srpna a v září, květy zpravidla v květnu. Plody se suší nejdříve ve stínu a na závěr se dosuší na plném slunci. Jeřabiny obsahují organické kyseliny (např. kyselinu parasorbinovou, sorbovou, jablečnou, vinnou, citronovou aj.), cukry, sorbit, sorbózu, karotinoid sorbusin, vitamin C, třísloviny, pektiny, antokyany, silice, flavonoidy a hořčiny. Květy obsahují látky podobné, navíc je však přítomna sloučenina podobná ženským hormonům. Jeřabiny působí mírně projímavě a močopudně, zvyšují vylučování žluče, užívají se jako antirevmatikum, k rozrušování a vyplavování močového písku a menších kaménků nebo jako prostředek regulující činnost střev. Osvědčily se i při zánětech horních cest dýchacích.

  Z jeřabin jeřábu ptačího se připravují kompoty a marmelády, které mají i léčivé účinky (podporují vylučování trávicích šťáv). Používají se i k výrobě pálenky zvané jeřabinka. Jsou důležitou součástí stravy lesní zvěře a ptactva (po přemrznutí jsou jedlé a pro některé ptáky - např. drozdovité - zřejmě i před přemrznutím). Dřevo jeřábu je poměrně tvrdé a ohebné, užívá se k např. výrobě holí, násad, dýhy nebo hudebních nástrojů. 

  Z rostliny Sorbus Sibirica (Jeřáb sibiřský) se vyrábí látka Sorbus Sibirica Extract.

  Produkty, ve kterých můžete Jeřáb sibiřský najít:

  MEN Energizující šampon na vlasy a tělo 2v1 - Nezkrotnost tygra 50ml

  MEN Energizující šampon na vlasy a tělo 2v1 - Nezkrotnost tygra 250ml

  Speciálně pro muže. Dodává energii, posiluje a osvěžuje. Zvlhčuje pokožku, vyživuje a posiluje vlasové kořínky.
  119,00 Kč
  Alladale Obnovující tělový peeling 370ml

  Alladale Obnovující tělový peeling 370ml

  Jemný zeštíhlující peeling celého těla.
  329,00 Kč