Kukuřice setá je jednoletá, jednodomá, 150-300 cm vysoká rostlina. Plné stéblo je přímé s podlouhle kopinatými listy a jednopohlavným květenstvím, kdy. samičí květenství je ve válcovitých palicích v úžlabí dolních listů a samčí je vrcholová, přímá lata, složená z lichoklasů. Plodem kukuřice je obilka, která má většinou barvu v odstínech žluté, může být i bílá, případně nabývat odstínů od červené až po fialovou. Kukuřice je plodinou, která má rozmanité využití. Základní využití je v zemědělství (přímé krmivo nebo siláž) a potravinářství, kde lze kukuřici konzumovat syrovou či tepelně upravenou. Využívá se k výrobě oleje (lisováním kukuřičných klíčků za studena) a fruktózového sirupu, ve velké míře se také suší a vyrábí se z ní kukuřičná mouka, škrob a různé pochutiny, přes papírenství, farmacii, výrobu barev, až po využití při výrobě pohonných hmot (bioetanol).
Kukuřice setá pochází z Mexika a pravděpodobně byla domestikována před několika tisíci lety (udává se od 7000 - 10000 lety). Do Evropy poprvé dovezena v době prvních zámořských objevů koncem 15. a začátkem 16. století. Existuje několik poddruhů. V současné době se pěstují hybridy, které se odlišují účelem využití a dobou dozrávání. Dokonce byla vyšlechtěna i okrasná forma kukuřice. Největšími producenty kukuřice na světě jsou USA, Čína a Brazílie.
Kukuřice neobsahuje lepek, proto bývá častou přísadou v potravinách určených ke speciální výživě (celiakie), vedle vysokého podílu sacharidů obsahuje bílkoviny a menší množství tuků. Z vitaminů najdeme v kukuřici vitamin A a malé množství vitaminů skupiny B. Z minerálů to pak je fosfor, vápník a železo, z antioxidantů kyselinu ferulovou a p-kumarovou. Kukuřičný olej je bohatý na vitamin E, koenzym Q10, omega-3 mastné kyseliny, polynenasycené tuky a kyselinu linolovou.
Z rostliny Zea mays (Kukuřice setá) se vyrábí látka Zea Mays Starch.
Produkty, ve kterých můžete Kukuřice setá najít: