Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Květ heřmánku pravého (Flos Chamomillae) se asi nejčastěji a také nejuniverzálněji  používá ve formě čaje či odvaru.

  Heřmánek pomáhá opravdu všestranně, slouží k vnitřnímu i zevnímu použití. Působí totiž protizánětlivě, dezinfekčně, protialergicky a uvolňuje křeče. Je vhodný dokonce i pro kojence. Celkově heřmánek léčivý vyvolává uklidňující pocity. Harmonizuje a regeneruje nejen fyzickou stránku těla, ale i psychiku.

  Vnitřně je heřmánek pravý vhodný například na nadýmání, křeče, střevní poruchy a žaludeční potíže. Často se proto přidává i do žaludečních čajů, kde se kombinuje s dalšími bylinkami. Pomáhá také na kašel, rýmu a nachlazení, jelikož celkově posiluje imunitní systém. Při neprostupných dýchacích cestách je doporučována inhalace heřmánkového odvaru. Všechny ženy jistě ocení příznivé účinky heřmánku na děložní křeče, při poruchách menstruace a při dalších ryze ženských potížích. Vhodný je na záněty močových cest nebo na problémy se spánkem, kdy ho lze zkombinovat s meduňkou.

  Heřmánek zevně se doporučuje na kožní vyrážky, hemoroidy a záněty, při kterých se používá ve formě léčivých obkladů a urychluje jejich hojení. Pomůže na bolesti břicha, ledvin nebo hlavy. Je účinný na revmatické otoky a odvar z heřmánku je pro své dezinfekční účinky vhodný také na špatně se hojící rány. Jako kloktadlo se používá při bolestech zubů.

  Květ heřmánku pravého je častou složku léčivé kosmetiky, přidává se do všech typů kosmetiky – krémů, pleťových vod, masek, mýdel, šamponů a dalších. V kosmetice se využívá hlavně pro své uklidňující, protizánětlivé a dezinfekční účinky, a pro své čistící a regenerační vlastnosti. Produkty jsou vhodné například na popáleniny, na podrážděnou pleť či jako přípravky se zklidňujícími a regeneračními účinky.

  Zajímavé je také použití heřmánku na vlasy. Pokud máte světlé vlasy a budete si je heřmánkovým odvarem pravidelně oplachovat, dosáhnete ještě světlejšího odstínu. Navíc jim heřmánek dodá pevnost a lesk. Proto se heřmánek používá i ve vlasové kosmetice.

  Přísada Flos Chamomillae se vyrábí z rostliny Matricaria chamomilla (Heřmánek pravý).

  Produkty, ve kterých můžete Flos Chamomillae najít:

  Mýdlárna Nežárka koupelová bomba Heřmánek 50g

  Mýdlárna Nežárka koupelová bomba Heřmánek 50g

  Léčivý heřmánek lékářský BEZ esenciálních olejů. Vhodný i pro citlivou, atopickou, ekzematickou pokožku. Vhodné pro děti.
  59,00 Kč