Olea Europaea Fruit Oil jedná se o (za studena lisovaný) olej z olivovníku evropského.
Olivový olej obsahuje triterpeny, flavonoidy, minerální látky a vitaminy - především A, E a K, a v neposlední řadě i omega-3 mastné kyseliny a kyselinu olejovou, dalšími obsaženými látkami je oleuropein a hydroxytyrosol, které mají pozitivní vliv především na kardiovaskulární zdraví a prokazatelné antidiabetické, antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky. Například kyselina linolová (nenasycená mastná kyselina) se podobá struktuře pokožky, proto se olivový olej dobře vstřebává a váže k sobě vlhkost.
Olivový olej má protizánětlivé, antidiabetické, antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky a působí i jako antioxidant. Doporučován je na suchou, poškozenou a popraskanou pokožku se sklony k šupinatění, na své si ovšem přijde i pokožka dětská, citlivá, podrážděná nebo zralá. Ovšem problematická, aknózní či mastnější typy by měly produkty s olivovým olejem používat opatrně, olivový olej je silně komedogenní a ucpává póry. Pokožce díky svému složení dodává intenzivní péči, chrání ji před působením volných radikálů, udržuje ji v mladistvém stavu, zvyšuje její elasticitu a posiluje tkáň, ta je pak i odolnější vůči kožním poškozením (strie, jizvy). Napomáhá hojení drobných ranek a akné. Souhrnně pokožku regeneruje, zvláčňuje, pěstí a zklidňuje (je vhodný na ekzém a alergické reakce). Olivový olej se používá i ve vlasové kosmetice, příp. se olej používá přímo, ve formě zábalů - olej uhlazuje kutikulu vlasového vlákna a působí hydratačně.
Olivový olej má své využití i v medicíně a léčitelství. Působí preventivně před kardiovaskulárním a nádorovým onemocněním a má výrazné antioxidační účinky. Obsahuje vitamíny A, D, K, E a napomáhá některým dalším vitamínům rozpustným v tucích v jejich vstřebávání do organismu, podporuje metabolismus tuků a napomáhá trávení, je vhodným doplňkem stravy při redukční dietě. Snižuje hladinu cholesterolu a má detoxikační účinky. Působí proti zácpě a nadýmání, podporuje vstřebávání vápníku i funkci žlučníku. Vnitřní užívání oleje i listů (v podobě čajů) snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a krevní tlak, předchází vzniku osteoporózy, může mít mírně projímavý účinek, ulevují od bolesti a zvyšují koncentraci a mozkové funkce.
Nesmíme zapomenout na využití olivového oleje v gastronomii a kulinářství. Olivový olej rozdělujeme na panenské oleje, které jsou lisované z celých plodů téměř zastudena a jsou vhodné pro studenou i teplou kuchyni, důležité je však nepřesáhnout maximální teplotu pro jeho ohřívání, kterou je 210 °C. Extra panenský olej (Extra virgin) – nejkvalitnější olivový olej s volnou kyselostí méně než 0,8 g na 100 g, získaný přímo z plodů olivovníku. Vyrábí se pouze mechanickým postupem a vyznačuje se výraznou olivovou chutí a vůní. Nejvyšší kvalitu mají oleje lisované bez pecek. Panenský olej (Virgin) – olivový olej s volnou kyselostí méně než 2,0 g na 100 g, získává se také přímo z plodů olivovníku a opět pouze mechanickými postupy. Obyčejný panenský olej – olivový olej s volnou kyselostí méně než 3,3 g na 100 g. Rafinované oleje, které jsou lisovány za vysokých teplot a pod tlakem, čímž se snižuje jejich kvalita a nutriční hodnota. Vylisovaný produkt bývá následně chemicky upraven a je vhodný spíše na smažení. Rafinovaný olej – olej získaný rafinováním panenského olivového oleje s volnou kyselostí méně než 0,5 g na 100 g. Rafinovaný olej z pokrutin – olej získaný rafinováním surového olivového oleje z pokrutin s volnou kyselostí méně než 0,5 g na 100 g. Pokrutina je odpad z prvotního lisování oliv. Do směsí spadá olivový olej – olej získaný smícháním rafinovaného olivového oleje a panenského olivového oleje, s volnou kyselostí méně než 1,5 g na 100 g. Olej z pokrutin – olej získaný smícháním rafinovaného olivového oleje z pokrutin a panenského olivového oleje, s obsahem volných kyselin méně než 1,5 g na 100 g.
Přísada Olea Europaea Fruit Oil se vyrábí z rostliny Olea Europaea (Olivovník evropský).
Produkty, ve kterých můžete Olea Europaea Fruit Oil najít: