Výsledek hledání pro výraz
Eshop
  Menu Close
  ZPĚT

  Rosmarinus Officinalis Oil

  Rosemary, Rosmarinus Officinalis Flower Oil, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil

  Rosmarinus officinalis (rozmarýn lékařský či rozmarýna lékařská) je stálezelená léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Rozmarýn má hřejivé bylinné aroma s lehce dřevitými podtóny a potkat se s ním můžeme v gastronomii jako s kořením, v aromaterapii, ve farmacii a léčitelství i v kosmetice. V té se nejčastěji používá v podobě esenciálního oleje, který patří mezi alergeny a může tedy dráždit pokožku, proto se nedoporučuje citlivějším jedincům. Ve formě koření, extraktů a macerátů je rozmarýnová silice obsažena v tak malém množství, že by neměla způsobit žádné obtíže.

  Silice se používá jako vonná složka v kosmetických přípravcích, ale své místo má i v aromaterapii. Éterické oleje s obsahem rozmarýnu pomáhají proti těžkostem spojených s bolestmi hlavy, potížemi se soustředěním nebo špatnou náladou. Bylina je známá jako účinný kognitivní prostředek pro posílení mysli, podporuje schopnost soustředění a zmírňuje stres, povzbuzuje mentální aktivitu a posiluje sebevědomí. Látky v rozmarýnu uvolňují napětí, zbavují úzkosti, čímž navozují potřebný klid v duši. Díky zvýšení bdělosti se posiluje rovněž celý krevní oběh, na čemž má největší zásluhu látka cineol.

  Masáže napomáhají bolestivým svalům a kloubům, čaj z rozmarýnu pomáhá při respiračních chorobách, rozmarýnová koupel je vhodná pro podporu krevního oběhu a k prokrvení celého těla, při dně a revmatismu.

  Rozmarýn lékařský má antiseptické, protizánětlivé a antimikrobiální účinky a působí jako antioxidant. Pokožku vyčistí, zjemní a zklidní, nejvhodněji působí na mastnou pleť, ale pleti normální, suché nebo smíšené neuškodí. Stimuluje vlasové kořínky a podporuje jejich růst, vlasům dodává lesk a objem a zpomaluje jejich vypadávání.

  V kuchyni má rozmarýn velice silnou aromatickou chuť. Může se přidat k masu, kterému dodá chuť zvěřiny – k telecímu, skopovému, králičímu i drůbežímu. Opékanému masu na rožni dodá slabě uzenou příchuť.

  Lze jím dochutit i smaženou zeleninu na olivovém oleji.

  Éterickému oleji s přídavkem rozmarýnu by se však měly vyhnout těhotné a kojící ženy. Intenzivní aroma by neměly ve vyšších dávkách užívat ani malé děti. Blahodárné účinky rozmarýnu mohou mít i negativní důsledky, a to pro osoby trpící například vysokým krevním tlakem. U nemocných osob s epilepsií může aromaterapie s rozmarýnem vyvolat záchvaty a další vedlejší účinky.

  Přísada Rosmarinus Officinalis Oil se vyrábí z rostliny Rosmarinus officinalis (Rozmarýn lékařský).

  Produkty, ve kterých můžete Rosmarinus Officinalis Oil najít:

  Nobilis Tilia Směs éterických olejů Pracovní 10ml

  Nobilis Tilia Směs éterických olejů Pracovní 10ml

  Ulevuje při přepracovanosti a únavě, posiluje koncentraci, paměť, rozhodnost, má protivirové účinky.
  279,00 Kč